machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Štvrtok, 14. novembra 2013 • 12:45.11 • krimi

1930x

Tri lúpeže v Banskobystrickom kraji policajti objasnili takmer ihneď po ich spáchaní

V priebehu dvoch dní polícia v Banskobystrickom kraji zaevidovala 3 lúpežné prepadnutia. Vo všetkých prípadoch policajti páchateľov v krátkom čase vypátrali a obvinili. V dvoch prípadoch (Zvolen, Jelšava) sa páchatelia skutku dopustili pod vplyvom alkoholu. V Jelšave a v Novej Bani páchatelia lúpežne prepadli staršie osoby, začo hrozí vyšší trest odňatia slobody.

Vyšetrovateľ vo Zvolene obvinil dve ženy vo veku 36 a 46 rokov zo Zvolena a z Turovej a dvoch mužov vo veku 27 a 32 rokov z Lieskovca a zo Senohradu zo zločinu lúpeže, ktorý spáchali v spolupáchateľstve. V pondelok (11.11.) okolo 21.35 hodine na autobusovej stanici vo Zvolene prepadli 38-ročného muža zo Sudiniec. Z krku mu strhli zlatú retiazku, bili ho päsťou do hlavy a následne mu vytrhli z ruky čiernu tašku v ktorej mal plynovú pištoľ, peňaženku s 50 eurami a preukaz poistenca. Mal v nej aj cigarety a mobilný telefón. Po lúpežnom prepadnutí poškodený na polícii podal trestné oznámenie na neznámych páchateľov, ktorí ho vo Zvolene na autobusovej stanici najskôr sledovali, potom od neho pýtali peniaze na rožky a následne ho fyzicky napadli. Po celý čas kričal o pomoc, ale nikto mu nepomohol. Rozbehol sa smerom do mesta, pričom vbehol do najbližšej herne kde čašníčku požiadal, aby zavolala políciu. Podľa popisu policajti páchateľov vo veľmi krátkom čase vypátrali a zadržali. Našli u nich aj ukradnuté veci. Po vykonaní procesných úkonov ich vyšetrovateľ obvinil. Jednu z obvinených prepustili zo zadržania a stíhaná bude na slobode. Na ďalších troch obvinených vyšetrovateľ spracoval návrh na vzatie do väzby. Za tento zločin hrozí trest odňatia slobody na 3 až 8 rokov.

Vyšetrovateľ v Revúcej obvinil z prečinu krádeže a zo zločinu lúpeže 40-ročného muža z Jelšavy. V utorok (12.11.) v podvečer v pohostinstve na Námestí republiky v Jelšave, ukradol mobilný telefón. Vzal ho zo stola pri ktorom sedela jeho majiteľka z Jelšavy. Krádežou jej vznikla škoda minimálne 50 eur. Krátko potom, okolo 19.00 hodine na Námestí Republiky túto istú ženu, ktorá má 73 rokov aj lúpežne prepadol. Zozadu ju chytil za koženkovú kabelku, ktorú si niesla v ruke a násilím sa jej kabelku snažil z ruky vytrhnúť. Poškodená sa bránila, pričom došlo roztrhnutiu ušiek kabelky. Obvinený ju otvoril, vybral z nej peňaženku a keďže v nej boli iba drobné mince, hodil ju na chodník a ušiel. Aj jeho polícia v krátkom čase podľa popisu vypátrala. Vyšetrovateľ ho umiestnil do policajnej cely a spracoval návrh na jeho väzbu. Za tento zločin hrozí trest odňatia slobody na 7 až 12 rokov.

Vyšetrovateľ v Žiari nad Hronom obvinil zo zločinu lúpeže a z prečinu porušovania domovej slobody, 21-ročného muža z Novej Bane. V pondelok (11.11.) v nočných hodinách, v rodinnom dome na Hviezdoslavovej ulici v Novej Bani, lúpežne prepadol 87-ročnú majiteľku. Na dome vytlačil pivničné okienko, cez ktoré maskovaný čiernou kuklou na hlave a s rukavicami na rukách vošiel do pivnice, odkiaľ vyšiel na prízemie. Cez obývačku prešiel do spálne, kde pri zapnutom televízore spala jeho majiteľka. Prebudil ju slovami: "Dajte mi peniaze!", na čo začala dôchodkyňa kričať. Obvinený jej chytil ústa aby nekričala. V obave o život mu poškodená dala 110 eur. Potom jej zviazal obe ruky a nohy lepiacou páskou a prehľadal obývačku. Ukradol jej náramkové hodinky, zlaté šperky a ďalšie peniaze. Potom poškodenej kuchynským nožom rozrezal lepiace pásky na rukách aj nohách a prikázal jej aby si sadla do kresla, kde jej znovu lepiacou páskou priviazal ruky o operadlá a zviazal jej aj nohy. Odomkol si vchodové dvere a ušiel. Krádežou jej spôsobil škodu viac ako 2000 eur. Poškodená utrpela aj povrchové zranenia tváre, oboch rúk a oboch nôh. Polícia na mieste činu zaistila viacero stôp, ktoré aj s popisom páchateľa pomohli policajtom prípad objasniť. V noci na dnes (14.11.) ho zadržali. Na obvineného vyšetrovateľ spracoval podnet na väzobné stíhanie. Za zločin spáchaný na chránenej osobe môže byť potrestaný odňatím slobody na 7 až 12 rokov.

Lúpež je zločin z kategórie násilných trestných činov. Týmto ustanovením je chránená osobná sloboda a majetok. Konanie páchateľa spočíva v použití násilia alebo hrozby, ako prostriedku zmocnenia sa cudzej veci. Páchateľovi hrozí za spáchanie tohto zločinu v základnej skutkovej podstate trest odňatia slobody na 3 až 8 rokov. Táto trestná sadzba sa zvyšuje spôsobeným následkom na majetku, zdraví a živote a môže byť uložený trest aj na doživotie (za spôsobenú škodu veľkého rozsahu, smrť viacerých osôb, alebo ak je páchateľ člen nebezpečného zoskupenia).

Ku dnešnému dňu (14.11.) evidujeme v Banskobystrickom kraji 87 zločinov lúpeže z ktorých 77 % je objasnených. Rozlišujeme lúpeže spáchané na osobe alebo v objekte. Na osobe je spáchaných 78 skutkov, objasnených je takmer 77% z nich. V objekte je spáchaných 9 skutkov, objasnených je takmer 78 %.

Záver roka je každoročne obdobím, kedy evidujeme zvýšený počet majetkovej a násilnej kriminality. Prijali sme viacero opatrení k ich predchádzaniu a odhaľovaniu tejto trestanej činnosti, osobitne ku krádežiam vlámaním a lúpežiam.

Obraciame sa na občanov s výstrahou, aby boli v maximálnej možnej miere opatrní,  aby sa nestali obeťou tejto trestnej činnosti. Aby sa vyhýbali vo večernej a nočnej dobe odľahlým a neosvetleným miestam, kde na nich môžu číhať potenciálny lúpežníci. Aby boli všímavejší voči okoliu a ihneď nahlásili na linku tiesňového volania polície č. 158, každé podozrenie zo spomínaných protiprávnych konaní, ktoré bezodkladne preverujeme. Dôležité je, aby si zapamätali opis páchateľa, jeho oblečenie, smer ktorým uniká, prípadne ak je na motorovom vozidle jeho farbu, typ a evidenčné číslo. Všetky tieto informácie sú pre nás mimoriadne dôležité a pomôžu nám vypátrať páchateľa.

Zdroj: KRPZ BB