machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Piatok, 28. marca 2014 • 15:36.12 • krimi

1825x

Muža, ktorý chcel družke pripraviť „prekvapenie“, už obvinili

Vyšetrovateľ v Brezne obvinil zo zločinu nedovoleného ozbrojovania a obchodovania so zbraňami 47-ročného Ivana z Brezna. V stredu (26.3.) v Brezne v časti Zadné Halny, obvinený po ďalšom mužovi odkázal svojej družke, aby sa k nemu vrátila.

Inak má pripravené prekvapenie, že "bude lietať ako papier", pričom muž ktorý mal odkaz odovzdať zistil, že pod prekvapením mal obvinený na mysli zbraň hromadnej účinnosti - delostreleckú mínu.

Podozrivého muža polícia v stredu v noci zadržala. V čase zadržania bol pod vplyvom alkoholu, v dychu mu namerali 0,71 miligramu alkoholu, čo je 1,48 promile. Pri obhliadke miesta činu policajti zaistili delostreleckú mínu dlhú 32 centimetrov. Vo štvrtok (27.3.) bol spracovaný podnet na vykonanie domovej prehliadky a prehliadky iných priestorov, pri ktorej policajti zaistili 2 iniciátori na vytvorenie plameňa, dymovnicu, delobuch a 6 nábojov. Zaistené veci boli zaslané na Kriminalistický a expertízny ústav na skúmanie.

Expertíza potvrdila, že sa jedná delostreleckú mínu sovietskej výroby kalibru 82 mm s poškodeným hlavovým zapaľovačom, ktorá pochádza z II. svetovej vojny. Delostrelecká mína je ostrá munícia v danom prípade plnená trhavinou, kde trhavina je výušninou a podlieha zákonu o banskej činnosti, výbušninách a o štátnej banskej správe.

Obvinený bol v decembri 2013 v lese na kopci Vagnár nazbierať čačinu, pričom v tráve v blízkosti potoka mu doposiaľ presne nestotožnená osoba ukázala kus železa, ktorý keď Ivan dvihol zo zeme zistil, že sa jedná o leteckú mínu z ktorej si chcel vyrobiť vázu. Mínu si odniesol domov a odložil ju do drevárne vedľa svojho rodinného domu.

Po vykonaní procesných úkonov obvineného vyšetrovateľ umiestnil do policajnej cely a spracoval podnet na jeho vzatie do väzby. Za tento zločin hrozí trest odňatia slobody na 3 až 8 rokov. Obvinený bol v minulosti viac krát trestne stíhaný a za nedovolené ozbrojovanie a obchodovanie so zbraňami bol aj odsúdený.

Zdroj: KRPZ BB