machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Piatok, 19. januára 2018 • 13:08.05 • krimi

990x

Dôchodca chcel pomôcť a vymeniť eurá za doláre, okradli ho

Vyšetrovateľ v Banskej Bystrici začal trestné stíhanie vo veci zločinu krádeže spáchaného formou spolupáchateľstva. Dvaja doposiaľ nestotožnení páchatelia (muž a žena) vo štvrtok (18.1.) okolo 10.00 hodine, oslovili na ceste na ulici 29. augusta, 86-ročného dôchodcu z Banskej Bystrice. Pýtali sa na cestu do Roosveltovej nemocnice, nakoľko tam mali známeho po dopravnej nehode. Poškodený nastúpil do ich auta a išiel im ukázať cestu do nemocnice. Jeden z páchateľov vošiel do nemocnice a po 10 minútach sa vrátil a poškodenému povedal, že potrebuje 1000 eur, ale má len 10 000 dolárov. Dôchodca im povedal, že doma má peniaze a zamení im. Išli s ním k nemu domov, pričom ich poškodený pustil do bytu, kde na stôl vyložil 555 eur. Páchateľom to bolo málo, tak mu povedali, že z výmeny nič nebude. Poškodený sa ponúkol, že ide do banky a vyberie peniaze z účtu. Keď sa obliekal, využili jeho nepozornosť a zo stola ukradli peniaze. Odviezli ho pred banku a čakali vonku. Keď vyšiel von páchatelia tam už neboli.

Po podozrivých osobách pátrame. Muž je vysoký 180 cm, má čierne vlasy. Oblečenú mal čiernu vetrovku, hovoril nemeckým prízvukom. Žena je vysoká 170 cm, má blond vlasy. Mala slnečné okuliare, oblečenú béžovú vetrovku, bordovo – červenú sukňu a obuté mala hnedé čižmy.

Za takýto zločin, spáchaný na chránenej osobe, hrozí trest odňatia slobody na 3 až 10 rokov.

Ako sa nestať obeťou podvodníkov a zlodejov

Vážení seniori,

• ak Vás oslovia neznáme osoby na verejnosti a žiadajú, aby ste im požičali peniaze, nedôverujte im,
• neodovzdávajte a nepožičiavajte peniaze osobám, ktoré nepoznáte,
• nevyberajte pre cudzie osoby peniaze z bankomatu alebo z osobného účtu,
• nevpúšťajte cudzie osoby do svojich príbytkov.

Ak Vás neznáme osoby oslovia na ulici, že potrebujú ukázať cestu do nemocnice:

• nesadajte si k nim do auta,
• nepožičiavajte a nevymieňajte peniaze za inú menu a neverte im, že potrebujú požičať peniaze na operáciu príbuzného, aj keď pôsobia dôveryhodne.

V prípade akýchkoľvek pochybností, ihneď kontaktuje políciu na t. č. 158.