machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Pondelok, 01. augusta 2016 • 10:11.18 • šport

3384x

Bacúch – netradičné futbalové stretnutie „dorastencov“

Bacúch 30. júl 2016

V príjemnom prírodnom prostredí, neďaleko minerálneho prameňa Boženy Nemcovej, na vynovenom futbalovom ihrisku FK 09 Bacúch, sa odohral zaujímavý futbalový zápas dorastencov. Jeho zaujímavosť bola spočívala v tom, že súčasní domáci dorastenci, účastníci III. ligy Dorast SK.JUH, vo veku 17 – 18 rokov si zmerali sily s bývalými dorastencami, dnes už vo veku 41 – 42 rokov. Mladosť a odhodlanie dostalo možnosť, súperiť so skúsenosťami a majstrovstvom „seniorov“. Zápas sa skončil spravodlivou remízou 3 : 3, po polčase 1 : 3 v prospech seniorov. Náboj dramatičnosti, osobného nasadenia, až na dno síl, ale pri férovosti súbojov vydržal až do záverečného hvizdu mladého rozhodcu Jurka Auxta, s akreditáciou pre I. triedu. Pri nerozhodnom stave neodpískal ani „povinnú“ 11 – ku v prospech „seniorov“.

Medzi divákmi sa prizeral aj starosta obce Bacúch Ing. František Kán. Pri odchode hovoril , že sa mu páčila nielen myšlienka súboja, ale aj jeho priebeh. Konštatoval, že to bola dobrá príprava pre nastávajúce súboje domácich dorastencov.

Podnetom „netradičného futbalového stretnutia“, bola myšlienka „seniorov“ sa osobne stretnúť sa a zaspomínať si na vlastné futbalové dorastenecké časy z pred 25 rokov. V rokoch 1991 – 1992 mali tiež po 17 – 18 rokov. Futbalový talent ich priviedol a s kamarátil v doraste klubu TJ Mostáreň Brezno. Rozvíjali sa najmä pod vedením trénerov Mariana Daniša, Miroslava Godála a Jozefa Makušu. V závere účinkovania si vybojovali aj postup do Prvej dorasteneckej ligy, ale veková hranica im už nedovoľovala ďalej pokračovať.

Uplatnenie sa v živote – práca, štúdiá, manželstvo ich odviali po šírom svete. V sobotu sa ich na Bacúchu stretlo práve jedenásť. Mirko Račák pricestoval až z Bratislavy. Niektorí ostali futbalu verní. Mirko Meškan je súčasným trénerom FK 09 Bacúch, ktorý je v I. triede v čele tabuľky. Zásluhu na tom má aj pomocný tréner Robo Nikel. V klube ŽP Šport Podbrezová pôsobia ako tréneri, dvaja. Marcel Turňa trénuje družstvo žiakov 15. ročných a Jaro Faško 13. ročných.

Záver pekného popoludnia patril najprv občerstveniu pri guláši. Potom si pri pive zaspomínali najmä na humorné scénky z ich futbalového pôsobenia.

Nálada gradovala tak, že padol návrh, aj na ďalšie stretnutia. Prvý ročník „netradičného futbalového stretnutia dorastencov“ sa uskutoční poslednú júlovú sobotu roku 2017 a znova na ihrisku FK 09 Bacúch. Teda o rok dovidenia.

Text: Milan Kováčik z Brezna
Foto: Elena Meškanová, Milan Kováčik

Viac fotografií nájdete na Google+ (Milan Kováčik)