machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Pondelok, 05. septembra 2011 • 10:27.43 • turistika

3708x

Turistické letné menu

Koniec augusta a začiatok septembra bol pre breznianskych turistov veľmi bohatý a rôznorodý. 27. augusta sa zúčastnili spolu s turistami z Č. Balogu, matičiarmi a Klubom Maroško výstupu na Klenovský Vepor. Turisti šli po trase z Pálenice. Cestou sa zastavili pri pomníku z II. svetovej vojny, kde položili kyticu a potom šliapali lesným chodníkom stupákom až ku studničke Jánošíkova slza. Tu si vypočuli p. Milana Kováčika, ktorý im vysvetlil históriu studničky. Ďalej nasledoval výstup na Klenovský Vepor (1338 m). Jasná obloha, chvíľami až príliš hrejúce slnečné lúče a krásne výhľady na všetky strany – aj taká bola turistická sobota.

Po spočiatku celkom náročnom zostupe cca 10 km v cieli akcie " Na chate Pred Boldiškou " v príjemnom prostredí si pochutili na dobrom guľáši.

29. augusta bol sviatok a všetkým turistom dobre padol výlet do Dolnej Strehovej, kde si v termálnom kúpalisku relaxovali uchodené nohy. Päť bazénov s vodou teplou od 26 do 32°C, masážne trysky, sedací bazén, bazén pre detičky s delfínom, fontánkou , tobogány– malí či veľkí, všetci si prišli na svoje. Čerešničkou na torte celého dňa bol výborný guľáš, ktorí navarili kamaráti turisti na chate u našej Bubky. Pre celý autobus sa podával na terase znovu otvorenej Čárdy u Raka v Závade, kde nám ochotný personál umožnil nielen guľáš skonzumovať, ale ho aj zapiť čapovaným pivkom.

Keďže nielen relax, ale aj poriadna práca patrí k turistike, 01. septembra turisti zorganizovali brigádu na obľúbenom táborisku Máľuska. Vyzbierali za plné vrece smetí, prázdnych fliaš, krabíc, igelitov a dokonca aj dva päťlitrové sklené demižóny. Je nepochopiteľné, ako môžu ľudia vyniesť plné a ťažké nádoby a späť sa im už ťaží zniesť prázdne a vyhodiť ich tam, kam patria - do smetí a nie do našej krásnej prírody.

Tretieho septembra sa breznianski turisti zúčastnili tradičného XIX. ročníka výstupu na Pustý hrad. Pred sochou Ľ. Štúra vo Zvolene slávnostne otvorili podujatie predstavitelia mesta, Matice slovenskej a turistov. Potom sa už v horúcom počasí kráčalo po náučnom chodníku lesnou cestičkou až na Pustý hrad. Turisti si prehliadli areál hradu, pokochali sa nádherným výhľadom na okolie. V programe vystúpili šermiari, sokoliari, folková a trampská skupina. V pohode si všetci užívali pekného počasia, dobrej nálady. Spokojní sa vracali do svojich domovov.

Na budúcu sobotu plánujeme výstup na Kľak z Fačkovského sedla,
Rajecká Lesná

(bližšie informácie na www.stredoslovaci.sk
alebo u p. Slavkovskej, tlf.č. 6113327, 0908 646311).

Autor: JUDr. Elena Kollárová