machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Pondelok, 12. septembra 2011 • 09:27.13 • turistika

3325x

Malebný Kľak a obdivuhodný Betlehem

Do poslednej chvíle breznianski turisti zvažovali, či uskutočnia v sobotu plánovanú túru – čoraz vyššie náklady na dopravu znemožňujú plánovať častejšie výlety do iných, vzdialenejších kútov Slovenska.

Nakoniec predsa len vyrážajú 10. septembra ráno smerom na B. Bystricu, Šturec, Budiš, Kľačno až do Fačkovského sedla, ktoré je štartovacím miestom túry. Po vystúpení z autobusu obdivujú cieľ svojej cesty -malebný Malofatranský Kľak, ktorý sa oproti nim týči a láka ich k sebe. Po žltej značke sa vydávajú cez vrch Reváň. Počasie je ideálne, slniečko je ešte pod mrakom. Chodník cez les už taký ideálny nie je. Po nedávnom daždi je pokrytý vrstvou mazľavého bahna a chvíľami je problém udržať sa na nohách. Dáva poriadne zabrať a turistické palice a občas aj konáre kosodreviny sú veľmi nápomocné. Po úmornej hodine sa špinaví, zablatení a spotení dostávajú do Revúckeho sedla, kde si poriadne vydýchnu a posilnia sa. Potom už kráčajú širokým lesným chodníkom bukovou horou až na Kľak (1352m), na ktorého vrchole je umiestnený dvojkríž. Opar sa pomaly dvíha a turisti sa kochajú krásnym panoramatickým výhľadom. Obligátne vrcholové fotky, krátky oddych a čaká ich ešte cesta späť.

Uťahaní, ale spokojní pokračujú do Rajeckej Lesnej (kedysi Frivald), kde navštívia jedinečné rezbárske dielo majstra Jozefa Pekara – vyrezávaný Betlehem. Betlehem je 8,5m dlhý a 3m vysoký a polovica jeho figúrok sa pohybuje. Oči preskakujú zo symbolov jednotlivých krajov Slovenska na pohybujúcich sa vinohradníkov, drevorubačov, či ženu pradúcu na kolovrátku. Človek nevie, kde skôr pozerať, betlehem je obdivuhodný a stojí za návštevu.

Na záver nasleduje krátka prehliadka Frivaldskej kalvárie, pohár liečivej vody z prameňa pod Lurdskou kaplnkou a už ich čaká len návrat domov.

Na budúcu sobotu plánujeme výstup na Chabenec
(bližšie informácie na www.stredoslovaci.sk
alebo u p. Slavkovskej, tlf.č. 6113327, 0908 646311).

Autor: JUDr. Elena Kollárová