machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Piatok, 04. mája 2012 • 10:34.12 • turistika

5591x

Veľká Fatra a Máľuska

Kroky breznianskych turistov smerovali poslednú aprilovú nedeľu na Turiec, kde sme si naplánovali krásnu dolinu Veľkej Fatry – Gaderskú dolinu a výstup na Ostrú. V obci Blatnica sme sa rozdelili na dve skupiny – jedna mala za cieľ výstup na Ostrú, druhá Gaderskú dolinu až po Čertovu bránu.

Počasie bolo úžasné – modrá obloha, slniečko poriadne pripekalo a neraz sme hľadali kúsok chládku. Cestou sme fotili prekrásnu scenériu – čistučkú vodu v potoku, vápencové bralá, kvitnúce záružlie, veternicu, lykovec, či Mlynčekovo – z dreva postavené “odpočívadlo“ s lavičkami, stolom a jarkami s mlynčekmi poháňanými vodou z neďalekej studničky.

Cestou sme míňali odbočku ku zrúcanine Blatnického hradu, ktorý sme si prehliadli na spiatočnej ceste. Na rázcestí sa dolina rozdeľuje – naľavo je Dedošova dolina, napravo Selenec, do ktorého sa prechádza cez Čertovu bránu (kde sa natáčal prvý film o Jánošíkovi). Druhá skupina vystúpila na vrch Ostrú (1247 m) – náročný výstup, ale odmenou im boli krásne výhľady do doliny a na okolité vrcholy Veľkej Fatry.

V utorok 1. mája, tak ako vždy, sme vyšli na Máľusku, kde sa tradične opekala slaninka, špekáčiky, chlieb. Potom sme vyzbierali za tri tašky smetí po „taktiež turistoch“, ktorým sa nelení vyniesť plné fľaše hore, ale je veľkým problémom zniesť ich prázdne do smetí.

Na záver sme navštívili nášho kamaráta Števka, ktorému zdravie nedovoľuje zúčastniť sa na našich potulkách.

Autor: JUDr. Elena Kollárová