machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Utorok, 15. mája 2012 • 09:48.38 • turistika

2579x

Sviatočný máj

Niet krajšej cesty v našich horách ako ísť popri potoku,
ktorý svoje čisté a chladné vody valí po balvanoch.

Žiarivá modrá obloha, teplé slnečné lúče - taká bola sobota 5. mája, kedy sa konal 42. ročník výstupu na Ďumbier. Výstup organizuje OZ KST TOMO pod záštitou primátora mesta v spolupráci s MŠK na počesť obetiam II. svetovej vojny.

Krátke otvorenie podujatia predsedníčkou klubu, pozdravná zdravica od partnerského klubu Pustý hrad Zvolen a položenie kytíc k pamätníku na námestí. Potom už odchádzajú autobusy smer Čertovica a Trangoška, odkiaľ vedú naplánované trasy na chatu M.R.Štefánika a Ďumbier (2043m). K turistom sa pripájajú aj kamaráti z Krpelian- tak sa ich rady rozšírili na cca 150.

Počasie nám prialo, svietilo slniečko a odmenou boli nádherné výhľady na Nízkotatranské štíty. Pre tento čas nezvyčajne málo snehu, turisti spomínajú, ako po iné roky časť cesty dolu zvládli na „zadnej časti tela“ a podložkách zrýchleným tempom. Dnes veru budú musieť všetko odšliapať.

Cestou neodolajú, fotia výhľady, zurčiaci potok, kvitnúci lykovec, či žlté prvosienky.

Po krátkom oddychu na „Štefáničke“ spoločne položia kyticu k pamätníku a uctia si pamiatku padlých. Pritom spomínajú aj na kamarátov turistov, ktorí už nie sú medzi nimi.

Niektorých ešte čaká výstup na Ďumbier. Ostatní pomaly schádzajú na Trangošku. Posledné -. pohľady na krásu Tatier, rozlúčka s kamarátmi z Krpelian a návrat domov.

8. mája je sviatok – čo znamená, že turisti idú na ďalšiu túru – smer Michalová - Blato - Beňuš. Cestou sa zastavia na medveďom cesnaku a potom už kráčajú k cieľu, ktorý nie je vždy istý. Po neznačkovanej trase sa jedna skupina dostane späť na Michalovú, ďalší na Pohr. Polhoru a iní aj na Beňuš. Všetci sú však spokojní, lebo strávili pekný deň v krásnej prírode.

Autor: JUDr. Elena Kollárová