machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Nedeľa, 24. júna 2012 • 20:51.12 • turistika

5200x

Veľký Fatranský Kriváň

Brezno, 16. júna 2012

Veľký Fatranský Kriváň (1708 m n. m.), Mojžišove pramene a Šútovský vodopád boli cieľom breznianskych turistov v sobotu 16. júna. Slnečné lúče ich vítali, keď vystúpili z autobusu vo Vrátnej.

Nákup lístkov na lanovku a už sa vezú v kabínkach pod Snilovské sedlo. Doprajú si tu krátke  občerstvenie . Okolité štíty lákajú k fotografovaniu . Tešia sa pohľadom na Veľký Fatranský Kriváň, Chleb, Veľký a Malý Rozsutec. S veľkou chuťou vystupujú do Snilovského sedla, kde sa začínajú fotografické hody. Niektorí netrpezlivci stúpajú ďalej na hranu Veľkého Fatranského Kriváňa. V pohode za nádhernej viditeľnosti po necelej hodine dosahujú najvyšší vrch Veľký Fatranský Kriváň. Cestou obdivujú krásne kvetenu – horec, kvitne ešte aj prvosienka a dalšie kvietky, ktoré nevedia ani zaradiť. Po vrcholových fotografiách v dobrej nálade zostupujú cez Snilovské sedlo k chate pod Chlebom.

Odpočinok, občerstvenie, káva, pivko a nádherné výhľady. Po  štyridsiatich piatich minútach oddychu treba začať najťažšiu a najnepríjemnejšiu časť. Tisíc metrov skoro kolmý zostup okolo Mojžišových prameňov k Šútovskému vodopádu. Pri Mojžišových prameňoch sa zastavujú, dopĺňajú tekutiny a dávajú odpočinúť kolenám, ktoré dostávajú poriadne zabrať. Po ďalšom namáhavm zostupe uši začínajú registrovať hukot padajúcej vody. Pomedzi zelené vetvičky stromov sa začína mihať biela farba padajúcej, rozstrekujúcej sa vody a stoja pod nim. Z 38-metrovej výšky padajú vody Šútovského vodopádu. Je jedným z najvyšších na Slovensku . Breznianski turisti sa s úžasom kochajú touto neskutočnou nádherou, fotografujú, osviežujú sa v rozstrekujúcich prúdoch hučiacej vody. Ešte zostup do Šútova – po ceste obdivujú rôzne bizarné tvary stromov. A ďalší pekný deň je za nimi.

Autor: JUDr. Elena Kollárová