machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Štvrtok, 11. októbra 2012 • 08:01.25 • turistika

2469x

Krásy našich veľhôr

Poslednú septembrovú sobotu (29.09.) si breznianski turisti zvolili túru do našich veľhôr – Vysokých Tatier – na Zbojnícku chatu.

Zo Starého Smokovca časť (tá zdatnejšia) vyšla peši na Hrebienok, druhá skupinka využila dobrodenie pozemnej lanovkovej dráhy a zdolala výškový rozdiel cca 250 m v nových kabínkach lanovky. Lanovka funguje už od r. 1908 a v r. 2007 prešla modernizáciou a za hodinu prepraví okolo 900 osôb.

Všetci sa stretli na Hrebienku (1275), kde si urobia spoločnú fotografiu, preberú vrecia a rukavice na zber odpadkov v rámci akcie „Za čisté Tatry“. Potom už kráčajú chodníkom k Rainerovej chate (na začiatku chodníka sa nachádza pamätná tabuľa pri príležitosti návštevy anglickej kráľovny Alžbety II.). Na rázcestí nad Rainerovou chatou odbočia na modrú značku a Veľkou Studenovodskou dolinou idú k svojmu cieľu. Cestou sa kochajú nádherou tatranských štítov (a zbierajú odpadky, najmä Vierka dôsledne zbiera každý papierik)–počasie je ideálne, čerstvý vzduch, slnečná, modrá obloha, úžasná viditeľnosť. Chodník mierne stúpa, vedie popri plesách (Vareškové pleso, Dlhé pleso) . Posledný úsek je stúpanie už väčšie (veď na úseku 6 km musia prekonať výškový rozdiel 750 m), kráčajú po obrovských balvanoch a musie dobre pozerať pod nohy, aby sa nešmykli tam, kde nie je treba. Na dvoch úsekoch si pomôžu reťazami a už sa pred nimi zjavuje Zbojníčka (1960m).

Radosť je veľká, pretože došli k cieľu všetci, aj tí so zdravotnými problémami. Po občerstvení nasleduje zostup dole (zákonitosti nepustia – koľko hore, toľko treba zísť aj dole). Tu už niektorým kolienka odmietajú službu, ale bez ujmy na zdraví sa všetci dostavia k odchodu autobusu.

V Starom Smokovci ich ešte pokropí dáždik, ale to už nevadí, pretože počasie im prialo celý deň.

Autor: JUDr. Elena Kollárová