machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Nedeľa, 04. novembra 2012 • 09:54.50 • turistika

2269x

Čas dušičkový

Sobota 3. novembra – čas dušičkový, spomienkový. My, Breznianski turisti sa stretávame na obvyklom mieste pred televízorom, aby sme spolu šli pozdraviť kamarátov, ktorí už nemajú to šťastie ísť s nami do kopcov. Položíme venčeky, zapálime sviečky a zaspomíname.

A potom už všetci kráčame cez starý cintorín, Dúbravku, Markovou cestou k nášmu obľúbenému táborisku – k Máľuske. Cestou si užívame slnečných lúčov, ktorých bolo posledné dni pomenej. Obdivujeme celé kruhy muchotrávok, ktorých je neúrekom. Nazbierame pár suchých smrekových konárov na oheň a chodníkom zasypaným opadnutým lístím schádzame na Máľusku.

Tu si nakladieme ohník, opekáme slaninku, obligátny cesnakový chlebík. Na skale zapálime sviečky a spomíname na všetky krásne chvíle, ktoré sme spolu my turisti prežili.

Keď je čas ísť, pomaly schádzame dolu chodníkom ponad kasárne a obdivujeme kríky obsypané modrými trnkami – niektoré už ošľahol mrazík a sú sladučké, od iných nám vykrúca „huby“ – také sú trpké. Niektorí si odnášajú spomienku na príjemný deň v podobe kytičky z trpok, čečiny, šípok či hlohu. Znovu sa potvrdilo, že aj menej náročná túra do okolia môže priniesť radosť z pohybu na čerstvom vzduchu a v krásnej prírode.

Na budúci týždeň plánujeme okolie (bližšie informácie u p. Slavkovskej,  tf.č. 6113327, 0908646311 a na výveskách v „televízore“ a kvetoch Janka).

Autor: JUDr. Elena Kollárová