machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Pondelok, 29. júla 2013 • 11:54.11 • turistika

2559x

Stručne z činnosti breznianskych turistov

V mesiacoch jún a júl breznianski turisti absolvovali niekoľko zaujímavých túr a vychádzok.

8. júna sa skupinka 12 turistov vybrala na peknú vychádzku z Čertovice Škrovinovou cestou do Jarabej.

Vzdialenejšie túry plánujeme tak, aby sa ich mohli zúčastniť zdatní i menej zdatní turisti. Dňa 15. júna sme zorganizovali túru na Choč, ktorý je s výškou 1 611 m n. m.  dominantým vrchom Chočských vrchov. Súčasne druhá skupina vyšla ku zrúcaninám Liptovského hradu a odtiaľ zišli do Kalamenov, kde využili na kúpanie teplý minerálny prameň, ktorý familiárne voláme pľuvátko.

Dňa 22.06. malá skupinka turistov vystúpila v Lome nad Rimavicou. Zišli sme za krásneho počasia do Doliny, odtiaľ do osady Kysuce, kde sme obdivovali architektúru tamojších chalúp a kaplnky sv. Anny., Odtiaľ sme vyšli na Tri chotáre a Železnú bránu. Na spiatočnej ceste sme sa rozhodli prejsť cez Sedmák do Marekovho dvora, kde sme sa po „horúcom“ pochode radi osviežili.

Dňa 29.06. plný autobus turistov a spoluorganizátorov CRL smeroval do Dolnej Strehovej, aby si za odmenu užili dobrodenia tohto kúpaliska s termálnou vodou. Počasie nám veľmi neprialo, popoludní sa zamračilo a ochladilo, takže sme svoj pobyt museli skrátiť.

Dňa 06. júla sa len 4 turisti vybrali na plánovanú túru Tále-Krpáčovo. Potúlali sme sa po Táľoch, hľadali huby, nič nenašli a tak sme sa vrátili späť do Brezna.

Dňa 13. júla sa turisti už tradične zúčastnili vo Vydrove na XII. Ročníku Dňa stromu.

Dňa 20. júla sa skupina 20 turistov (čo je nesmierna škoda, že túto možnosť nevyužilo viac turistov) zúčastnila na túre Jánošíkove diery, Malý a Veľký Rozsutec. Za pekného, slnečného počasia sa turisti rozdelili do troch skupín. Jedna skupina prešla krásnou trasou cez Nové Diery, Horné Diery, Podžiar, Štefanová. Druhá skupinka vystúpila na Malý Rozsutec (1343 m n.m.) a tretia skupina zdolala Veľký Rozsutec (1609 mn.m.). Všetci sme sa zišli v Štefanovej, kde sme si spoločne vymenili zážitky. Všetci skonštatovali, že túry boli krásne.

Z našich turistických podujatí sa môžete podeliť o naše zážitky na fotografiách, ktoré nájdete na stránke mesta Brezna (www.brezno.sk ; šport – športové kluby-klub slovenských turistov).

Autor: JUDr. E. Kollárová, predseda OZ KST TOMO Brezno