machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Pondelok, 12. mája 2014 • 13:18.08 • turistika

2192x

A čerešne ešte stále kvitli..

Sobota 10. mája – ráno svieti slniečko, tak sa nás zišlo až 13 turistov, ktorí sme sa vybrali na obľúbenú jarnú túru ku prameňu Ipľa.

Z autobusu vystúpime na Lome nad Rimavicou (najvyššie položenou obcou na Slovensku) Lom nesklame ani tento rok a páni nachádzajú kvitnúce čerešne, pod ktorými vybozkávajú kamarátky- turistky. Urobíme si spoločné foto a kráčame najskôr dedinou, neskôr lesným chodníkom k prvej zastávke - Biele Vody.

Cestou spomíname na Janka Škrovinu, ktorý túto túru absolvoval ako svoju poslednú. Po krátkom oddychu a kávičke na Bielych Vodách odchádzame smerom k prameňu Ipľa. Míňame kaplnku zasvätenú Cyrilovi a Metodovi, pamätník dôstojníkom ČSA, ktorých lietadlo sa zrútilo v r. 1956.

Od smerovej tabule je už len na skok k nášmu cieľu – tešíme sa z upraveného priestranstva – prameň je ukrytý v novej búdke, neďaleko je turistický prístrešok, ako aj informačná tabuľa. Ipeľ pramení v nadm. výške 1025 m a odtiaľ prekonáva svoju 232 km dlhú púť. Pri prameni sa občerstvíme žeruchou, opečieme slaninku a chlebík. Je krásne počasie, svieti slniečko a nám sa nechce odísť z tohto pohodového kúta Veporských vrchov.

Na budúcu sobotu 17.05.2014 plánujeme túru do Juráňovej doliny.
(bližšie informácie u p. Slavkovskej tf. 0908646311 , 611 3327)

Autor: JUDr. E. Kollárová, predseda OZ KST TOMO Brezno

viac fotografií nájdete na google+
stránka Občianskeho združenia Klub slovenských turistov TOMO Brezno