machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Piatok, 15. augusta 2014 • 08:44.24 • turistika

2590x

Muráň

Je sobota 9. augusta a skupinka 8 breznianskych turistov vystúpila v Muránskej Huti (710 m), aby absolvovala netradičný výstup na Muránsky hrad. Prehodíme slovo s „domorodcami“, ktorí skonštatujú, že na hrad je to tak 2 až dve a pol hodinky, ale ak stretneme medveďa, dá sa to vraj aj omnoho rýchlejšie.

Pokocháme sa výhľadom na dedinku učupenú pod nami, obligátne foto v pozadí s vodopádom a už kráčame lesnou cestou po červenej značke. Slniečko svieti, vzduch je taký vlhký, že v okamihu máme mokré tričká. Hneď v úvode nás čaká stúpanie cca 200 m, kým nevyjdeme na Veľkú lúku (905m), kde sa križuje cesta s modrou značkou.

Potom už ideme pohodlnou cestou, kde obdivujeme veľké, kvitnúce bodliaky a poletujúce motýle. Pristavíme sa pri informačnej tabuli, kde sa dozvedáme o pôvode a chove muránskych koní – Norikov. Mrzí nás, že na lúke ich niet. Až keď dorazíme na koniec Veľkej lúky, s trúbením ženie pred sebou auto stádo koní, žiaľ, opačným smerom. Po krátkom oddychu, ktorý niektorí venovali hľadaniu húb (úspešne), kráčame chvíľu hore kopcom, chvíľu dole až kým neprídeme ku chate Zámok pod hradom. Pri chate sa nachádza pamätník postavený posledným vlastníkom hradu Coburgovcom.

Od chaty vedie strmý chodník až po vstupnú bránu hradu (930 m). Pod bránou sa nachádza pamätná kniha, do ktorej sa zapíšeme a venujeme dnešný výstup nášmu najstaršiemu členovi Maťkovi, ktorého sme včera odprevadili na poslednú cestu.

Zo zrúcanín hradu sú krásne vyhliadky na okolité Stolické vrchy, v diaľke vidno liečebňu na Prednej hore. Okrem výhľadov sa kocháme aj rôznymi kvitnúcimi rastlinkami, o ktorých sme sa dočítali na informačnej tabuli (kvitne tu najmä prilbica, ale aj rôzne skalničky). Potom nás už čaká len strmší zostup do obce Muráň (394) a návrat domov.

Autor: JUDr. E. Kollárová, predseda OZ KST TOMO Brezno

viac fotografií nájdete na Google+ (Elena Kollárová)
stránka Občianskeho združenia Klub slovenských turistov TOMO Brezno