machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Štvrtok, 16. júla 2015 • 07:15.56 • turistika

3305x

Kráľovské počasie a Kráľova Studňa

Je sobota 4. júla a skupinka breznianskych turistov vystupuje v B. Bystrici z autobusu a premiestňuje sa na Uhliská, odkiaľ odchádza turistický autobus až k hotelu Kráľova Studňa.

Blahorečíme nápadu zriadiť túto linku, ktorá jednak chráni prírodu pred nájazdmi motoristov a umožní vyviezť sa až do nadmorskej výšky 1264 m ku horskému hotelu Kráľova Studňa v zmysle hesla

Osloboď sa, nechaj auto doma a chráň prírodu.

Keď vystúpime z autobusu, povieva príjemný vetrík, preto urobíme spoločné foto a hneď kráčame chodníkom k vrcholu Krížnej (1574 m n.m.). Celou cestou obdivujeme bohatú kvetenu, mnohé rastlinky sa nám nepodarí ani zadefinovať, tak ich len pofotíme a tešíme sa z ich nežnej a farebnej krásy. Ako stúpame k vrcholu, z diaľky nás vítajú nežné žlté kvietky žltohlavu, biele kvietky veternice narcisokvetej, či žltej fialky.

Na vrchole Krížnej sa nachádza vojenský objekt s vysielačmi. Čo je podstatnejšie, je jasné počasie a úžasná viditeľnosť. Keď sa pokocháme vyhliadkou, občerstvíme sa (Ninka nám v trávniku „servíruje“ červený melón). Vrcholové foto a vraciame sa späť. Cestou sa zastavíme pri prameni Bystrice a odtiaľ odbočíme do protistranného vŕšku, na ktorom sa nachádza symbolický cintorín venovaný obetiam hôr Veľkej Fatry – Mŕtvym na pamiatku, živým na výstrahu- memento, ktoré vždy pripomína, že hory sú krásne, ale aj zradné.

Odtiaľ je už len kúsok k pamätníku hrdinom SNP – spoločné foto a pomaly schádzame k hotelu. Chladené pivko dobre padne,. Lebo slniečko už veru poriadne pripaľuje. Všetci si pochvaľujeme krásny deň.

Autor: JUDr. E. Kollárová, predseda OZ KST TOMO Brezno

viac fotografií nájdete tu Kráľova Studňa
stránka Občianskeho združenia Klub slovenských turistov TOMO Brezno