machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Štvrtok, 05. novembra 2015 • 09:31.14 • turistika

1848x

Jeseň v Tatrách

Každú jeseň smerujú kroky breznianskych turistov na niektorú z trás vo Vysokých Tatrách. Tak to bolo aj v sobotu 24. októbra 2015 (po predchádzajúcich peripetiách s dopravcom, ktorý nám bez varovania zrušil autobus objednaný na nedeľu a tak mnohým pokazil radosť, lebo nie všetci sa mohli zúčastniť v sobotu) .

Trasa bola určená – autami s naším zlatým dopravcom Miškom (a jeho Saškou) sme sa odviezli ku Kežmarskej Bielej vode (915 m n.m.). Po úvodnej spoločnej fotografii sme sa vybrali na trasu za naším cieľom – Zelené pleso a chata Brnčálka.

Počasie nám prialo, obloha až kacírsky modrá, slniečko svietilo od rána. Kráčame lesným chodníkom k jednotlivým rázcestiam (Nad Matliarmi, Šalviový prameň, Kovalčíkova poľana - 1245 m n.m.). Odtiaľto už kráčame po skalnatom chodníku, nohy a kolená dostávajú zabrať. Na tomto poslednom úseku už nie je žiadna informačná tabuľa, tak len kráčame horou. Zrazu sa pred nami otvorí výhľad, ktorý stojí za to- Jahňací štít, Kozí štít, Jastrabia veža mierne poprášené snehovým cukrom jagajúce sa v slnečných lúčoch. Musíme však pozerať pod nohy, lebo posledné cca 2 km je už na chodníku ľad a poriadne sa šmýka. Do doliny však už slniečko nezasvieti, takže je vcelku chladno. Trochu si oddýchneme v preplnenej chate pri Zelenom plese a už sa poberáme späť, aby sme bez úrazu zvládli zľadovatený chodník (čo sa aj tak nakoniec celkom nepodarí a niektorí sme sa zoznámili s tvrdosťou chodníka na vlastný zadok.

Ani cestou späť sa nemôžeme vynadívať na krásu Tatier. Nožičky veru všetkých pobolievajú, ale sme šťastní, že nám vyšlo počasie a my sme strávili krásny deň.

Autor: JUDr. E. Kollárová, predseda OZ KST TOMO Brezno

viac fotografií nájdete tu Vysoké Tatry
stránka Občianskeho združenia Klub slovenských turistov TOMO Brezno