machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Nedeľa, 03. apríla 2016 • 15:03.46 • turistika

2676x

Vodopád pod Orlovou

Prvá aprílová sobota – breznianski turisti majú v pláne túru k Pohorelskému vodopádu na pamiatku bývalého podpredsedu, kamaráta, významného značkára, ktorú nazvali I. ročník Pochodu Janka Škrovinu k Pohorelskému vodopádu. Janko pre breznianskych turistov objavil tento krásny, vtedy zabudnutý kút slovenskej prírody a priviedol nás k nemu po prvý krát už na jar v r. 2010.

Mrazivé ráno nás vítalo pri nástupe na túru v Pohorelej. Nejeden z nás pohľadal v ruksaku čiapku, či rukavice. Po príhovore predsedníčky a úvodnej spoločnej fotografii kráčame cestičkou k nášmu cieľu. Cestou vyhľadávame miesta, kde sa opiera slniečko, aby sme zohriali zmrznuté údy. Na briežku už začínajú vykúkať súkvetia deväťsilu lekárskeho, miestami podbeľ, ale aj kúsky ľadu.

Na rázcestí Na ohrade (1042 m/m) sa občerstvíme a potom už kráčame lesným chodníčkom popri toku vody z Pohorelského vodopádu (1165 m). V duchu chválime tých, ktorý vyčistili chodník od popadaných stromov (vlani bol prechod omnoho náročnejší a k vodopádu sme sa pre polom vôbec nedostali).

Asi po pol hodine prichádzame k informačnej tabuli pri vodopáde pod Orlovou a schádzame upraveným chodníkom (aj keď ešte zľadovateným) pod padajúce vody vodopádu. Dnes je plný vody a aj keď má len výšku 5 m, naskytuje sa nám krásny pohľad na jeho šumiaci spád.

Po celej trase nahor i späť sa kocháme nádhernými výhľadmi na zasnežený hrebeň Nízkych Tatier.

Po návrate do Pohorelej si v centre na lavičkách užívame teplého slniečka a čakáme na návrat dopravcu Miška (miesto ktorého prichádza Saška).

Turisti nalodení do tátoša Melanky ešte stihnú v Polomke skontrolovať kamaráta Jarka a oddýchnuť si v jeho záhrade. Malé pohostenie, radosť psíka Folly z návštevy ukončí tento úspešný deň.

Autor: JUDr. E. Kollárová, predseda OZ KST TOMO Brezno

viac fotografií nájdete tu Vodopád pod Orlovou
stránka Občianskeho združenia Klub slovenských turistov TOMO Brezno