machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Streda, 11. mája 2016 • 09:12.57 • turistika

4628x

Dedečkova chata

Deň Zeme – 23. apríl 2016 na Dedečkovej chate

Je sobota a včera (22. apríla) kalendár ukazoval, že je Deň Zeme. Breznianski turisti si naplánovali túru z Pohanského cez Diel ku Dedečkovej chate a späť cez Horné Lazy a Laznú.

Počasie nám vcelku praje – napriek predpovedi, že by už mali prísť zrážky, je síce polooblačno, ale príjemne. Po prvých fotografiách kráčame rozzelenenou lúkou popri kolibke a koníkovi, ktorý menšie deti vezie tým smerom, kam vedú aj naše kroky. Na Dieli si dáme krátky oddych a potom už kráčame popod vysielač. Vedie nás Samko, ktorý absolvoval túto cestu už včera so školou. Baby po ceste zbierajú liečivé kvietky prvosienok.

Pomaly prichádzame k Dedečkovej chate – víta nás spev a hudba. Spoločné foto a potom už pozeráme všetko naokolo – obrázky detí ku Dňu Zeme, prácu šikovného drevorezbára, ale aj zariadenie chaty, ktorá ešte stále vonia novotou a vôňou dreva. Neodoláme ani oškvarkovým pagáčikom- doprajeme si ich do sýtosti.

Detí je tu ako smetí od najmenších batoliat – všetci sa bavia, užívajú si jarného slniečka a rôznych atrakcií.

Popoludní sa pomaly poberáme domov cez Horné Lazy a Laznú. Vpredu Samko, za ním malými nožičkami šikovne prepletá malý Paťko. Posledná zastávka a oddych na začiatku Laznej. Všetci sme spokojní s krásnym dňom. Našu spokojnosť však naruší pri lavičkách nad nemocnicou neporiadok, ktorý sa tam nachádza – plechovky, sklenené fľaše od alkoholu, plastové fľaše,.. vyberáme igelitky, rukavice a zbierame odpad po tzv. milovníkoch prírody, ktorý očividne svojským spôsobom oslávili Deň Zeme. Zhodneme sa, že by sa konečne mal s takýmito ľuďmi urobiť poriadok.

Autor: JUDr. E. Kollárová, predseda OZ KST TOMO Brezno

viac fotografií nájdete tu Dedečkova chata
stránka Občianskeho združenia Klub slovenských turistov TOMO Brezno