machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Pondelok, 09. mája 2011 • 08:46.12 • turistika

3889x

Výstup na Ďumbier

Niet krajšej cesty v našich horách ako ísť popri potoku,
ktorý svoje čisté a chladné vody valí po balvanoch.

Žiarivá modrá obloha, teplé slnečné lúče - taká bola sobota 7. mája, kedy sa konal 41. ročník výstupu na Ďumbier. Výstup organizuje OZ KST TOMO pod záštitou primátora mesta v spolupráci s MŠK na počesť obetiam II. svetovej vojny.

Krátke otvorenie podujatia predsedníčkou klubu, pozdravná zdravica od partnerského klubu Pustý hrad Zvolen a položenie kytíc k pamätníku na námestí. Potom už odchádzajú autobusy smer Čertovica a Trangoška, odkiaľ vedú naplánované trasy na chatu M.R.Štefánika a Ďumbier (2043m). K turistom sa pripájajú aj kamaráti z Krpelian - tak sa ich rady rozšírili zhruba na dve stovky.

Počasie im prialo, svietilo slniečko a odmenou boli nádherné výhľady na Nízkotatranské štíty. Pre tento čas nezvyčajne málo snehu, turisti spomínajú, ako po iné roky časť cesty dolu zvládli na „zadnej časti tela“ a podložkách zrýchleným tempom. Dnes veru budú musieť všetko odšliapať.

Cestou neodolajú, fotia výhľady, zurčiaci potok, kvitnúci lykovec, či žlté prvosienky. Rýchle letiace oblaky im vytvárajú krásnu scenériu. Občas sa spustí poriadny vetrisko a majú problém udržať sa na nohách.

Po krátkom oddychu na „Štefáničke“ spoločne položia kyticu k pamätníku a uctia si pamiatku padlých. Pritom spomínajú aj na kamarátov turistov, ktorí už nie sú medzi nimi.

Niektorých, ktorí ešte majú síl odolávať poryvom silného vetra, čaká výstup na Ďumbier. Ostatní pomaly schádzajú na Trangošku. Posledné pohľady na krásu Tatier, rozlúčka s kamarátmi z Krpelian a návrat domov.

Na budúcu sobotu pripravujeme okolie Brezna
(bližšie informácie na www.stredoslovaci.sk
v kancelárii TIK-u
alebo u p. Slavkovskej, tlf.č. 6113327, 0908 646311.

Autor: JUDr. Elena Kollárová