machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Nedeľa, 14. októbra 2012 • 18:28.17 • zaujímavosti

3298x

Spomienkové oslavy 68. výročia Karpatsko - duklianskej operácie

Brezno, 07. október 2012

Cieľom dvojdňových spomienkových osláv Karpatsko - duklianskej operácie bolo dôstojne si uctiť pamiatku padlých vojakov, príslušníkov partizánskych oddielov a občanov, ktorí položili vlastné životy pre náš život v mieri a v slobode budúcich generácií.

Spomienkové oslavy sa uskutočnili formou pietnych aktov - v piatok 5. októbra na území Poľska / Nowosielce, Zarsyn, v poľskom meste Dukla a v sobotu 6.októbra na slovenskej strane - Pamätník Československých vojakov - Dukla, pri soche armádneho generála Ľudvíka Svobodu vo Svidníku a Pamätníku sovietskej armády vo Svidníku .

Po obidva dni sa osláv spolu s deťmi zúčastnila 87 ročná Zoe Klusáková dcéra Generála Ľudvika Svobodu / na fotografiách má svetlé do zadu česané dlhé vlasy a okuliare s fialovým rámikom, oblečený svetlý baloniak, alebo šedý krátky kabátik / a v dvoch autobusoch vybraná skupina členov SZPB / Slovenského zväzu protifašistických bojovníkov / - z Gemeru, Novohradu a Horehronia / z okresov Zvolen, Banská Bystica, Brezno - 10 členov.... /

V sobotu 6. októbra sa na Slovenskej strane Dukly a v meste Svidník osláv sa zúčastnili: prezident Slovenskej republiky Ivan Gašparovič, ministri obrany Martin Glvač a životného prostredia Peter Žiga, veľvyslanci Ruskej federácie, Ukrajiny, Bieloruska, Poľska. Predsedníctvo a početná skupina členov SZPB / prišli autobusmi z celého Slovenska / a mnoho ďalších vojenských a iných organizácií. Brezňania sme boli potešení, že sa stretli s ďalším brezňanom s Miroslavom Ištvánom, veliteľom čestnej stráže prezidenta Slovenskej republiky / na foto vysoký, štíhly chlap, v modrej uniforme čestnej stráže /. Je to syn nášho člena SZPB v Brezne Ivana Ištvána.

Karpatsko - duklianska operácia patrí medzi najvýznamnejšie historicko-vojenské udalosti československých dejín počas druhej svetovej vojny pri oslobodzovaní národných štátov. Zúčastnili sa jej vojská 1. a 4. ukrajinského frontu Červenej armády, jednotky 1. Československého armádneho zboru v ZSSR pod vedením armádneho generála Ľudvika Svobodu. Vojaci Červenej armády a 1. čsl. armádneho zboru sa ponáhľali na pomoc povstalcom. Duklianska operácia znamenala významnú podporu Slovenskému národnému povstaniu a posilnenie nádejí skorého oslobodenia miest a obcí od fašistických votrelcov a ich prisluhovačov.

Boje s fašistickými vojskami v Duklianskom priesmyku priniesli obrovské obete. Podľa Wikipédie v Karpatko-Dulkianskej operácie padlo 19 000 sovietskych vojakov / bez strát 4. gardového a 31. tankového zboru / a 1 800 príslušníkov 1. česko- slovenského armádneho zboru. Dohromady mali útočiace vojská asi 88 000 ranených. Značné straty mal aj fašistický nepriateľ. Podľa sovietskych údajov asi 52 000 mrtvych, ranených a nezvestných. Straty mal aj na technike a zbraniach / 800 diel a minometov, 185 tankov a samohybných diel.

Karpatsko-duklianska operácia teda jednoznačne neskončila úspechom. Bola politickým gestom náklonnosti Sovietskeho zväzu k Česko-Slovensku. Viazala veľký počet vojsk, ktoré mohli Nemci inak nasadiť proti povstalcom a tak bola asi najväčšou vojenskou pomocou, ktorú povstaniu Spojenci poskytli. Bola krstom bratstva v zbrani slovanských národov proti spoločnému nepriateľovi.

Spracoval: Milan Kováčik podpredseda Oblastného výboru SZPB - Horehronie