machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Piatok, 22. marca 2013 • 15:26.31 • zaujímavosti

1933x

Spomienkové stretnutie, predstavovanie osobností Brezna

Brezno 12.marca 2013

Klub Martina Rázusa - Maroško v spolupráci s Horehronským múzeom v rámci predstavovania osobností Brezna pripravili ďalšie spomienkové stretnutie tentoraz venované učiteľovi, kantorovi, skladateľovi Jurajovi Boškovi (* 27. apríl 1913 Záriečie - † 18. september 1996 Brezno), pri príležitosti blížiacich sa nedožitých 100 narodenín.

Do Brezna prichádza v roku 1948 a začal učiť na Štátnej meštianskej škole. Tu sa spoznal svoju manželku Annu rodenú Jančíkovú.

V úvode sa predstavil Chrámový zbor apoštola Pavla, ktorý vznikol ako evanjelický miešaný spevácky zbor v novembri 1995. Nadviazal na spevokol, ktorý spieval  od novembra 1987 pod vedením vtedajšieho dlhoročného evanjelického kantora Juraja Boška. 52 prítomným, medzi nimi manželke Anne a prítomným dcéram Anne a Jelke zaspievali niekoľko jeho skladieb, medziiným skladbu Ďakujem Bože, ktorá dala aj názov ich prvo vydanému CD nosiču v roku 2002.

Obrazovo slovnú prezentáciu o živote a diele menovaného pripravil kolektív pracovníkov Horehronského múzea. Jej výklad tradične vykonala Hana Peterajová. Sprievodné slovo, premietané fotografie zaujali všetkých prítomných, ale najmä súčasníkov Juraja Bošku. O jeho umeleckých a hudobných a ľudských hodnotách hovoria skutočnosti, že ako vlastenec sa zúčastnil aktívne protifašistického odboja, napísal okolo 100 básní, z ktorých viaceré zhudobnil, v novembri 1987 založil spevokol, ktorý viedol až do svojej smrti, so speleologickou spoločnosťou sa podieľal na prieskumoch Chočských vrchov, Nízkych Tatier a Horehronia a ako rodič s manželkou vychovali a vyštudovali tri dcéry Anku, Jelu a Danušu.

V druhej časti programu bola venovaná spomienke na kňaza, spisovateľa, zberateľa a vydavateľa Slovenských ľudových rozprávok a povestí Pavla Emanuela Dobšinského (* 16. marec 1828, Slavošovce – † 22. október 1885, Drienčany)., pri príležitosti 185 výročia narodenia. Prezentáciu o jeho živote a diele vykonal „ maroškovec “ Štefan Giertl. Prítomných zaujal vlastným bádaním zameraným najmä na roky jeho detstva a mladosti, ktoré prežil na evanjelickej fare v Sirku pod Železníkom, kde bol jeho otec 59 rokov farárom. Pútavo rozobral aj roky 1853 - 1855 keď pôsobil v Brezne ako kaplán u Jána Chalupku.

Text: Ing. Milan Kováčik - Predseda klubu MR - Maroško
Foto: Doc. Milan Pivovarči
Foto: Milan Kováčik - fotografie majú vyznačený dátum snímania