zlata nitka
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja preprava.info tepovanie brezno

Správy

Nedeľa, 15. júna 2014 • 10:07.45 • zaujímavosti

4280x

XX. Majstrovstvá Pohorelej a sveta v kosení

Pohorelá, 14. júna 2014

Sobota 14. júna 2014, cesty slovenských koscov - mužského a ženského rodu (a kosačiek?) z Hruštína na Orave, z Cígeľa na Ponitrí, Podpoľania, Turca, Liptova, Gemera, ale aj okolitých obcí, ktorí si chceli zmerať sily so svojimi rovesníkmi a rovesníčkami všetkých vekových kategórií, smerovali do Horehronskej obci Pohorelá. S domácimi koscami na čele s Dr. Lukášom Janoškom sa vítali prevažne ako starí známi, s ktorými už zdolali nejeden kosecký súťažný maratón. Najstaršia kosecká súťaž na Slovensku má v tomto regióne nenapodobiteľnú atmosféru voľakedajšieho Horehronského leta aj so spevmi, ktoré tak znejú iba s vôňou pokosenej trávy a echom sa odrážajú od úbočía majestátnej Orlovej holi (1840 m n.m.).

Tradície, folklór, príslovečná pohostinnosť Horehroncov prilákali aj bohatú kulisu divákov zo širokého okolia. Naviac aj počasie vyslyšalo prosby organizátorov a ukázalo svoju milšiu tvár. Nič teda nebránilo tomu, aby sa ľudová slávnosť - XX. Horehronské slávnosti koscov a hrabačiek 2014 mohli začať vo svojom gala prevedení.

Po prezentácii, predstavovaní koscov (a kosačiek?), losovaní súťažných polí nasledovala spoločná úvodná modlitba a po nej za zborového spevu slovenskej hymny sa vztyčovala slovenská zástava. Po oficiálnom otvorení a príhovoroch sa v kultúrnom programe predstavili DFS Mladosť s domácou ľudovou hudbou, ktorá potom vytvárala náladu počas celej súťaže.

Atmosféra gradovala koseckými súťažami. V nich sa predstavili kategórie: nosiči vody do 18 rokov - kosili 25 m2, ženy - 25 m2, chlapi do a nad 60 rokov - po 50 m2 (5x10m), otec a syn (matka a syn) - po 50 m2 (5x10m). Vo finále sa v priamom súboji stretli päťčlenné družstvá Oravy proti Horehroniu. Obe kosili po 10 árov tj. po 1000 m2. V Oravskom koseckom tíme mali aj dve ženy a zrejme ich šikovnosť rozhodla o prekvapujúcom víťazstve o 3 sekundy. O tom, že súťažiaci načierali na hranicu svojich síl a možností prehovorili aj polámané kosy či kosiská. Aj diváci si to brali k srdcu, prejavovali sa búrlivým povzbudzovaním. Organizátori preto museli po každom súťažnom bloku dávať 10 minútovú prestávku na občerstvenie pri stánkoch, ktorá sa zakaždým pretiahla cez 15 minút.

Súbežne bol pripravený aj bohatý program pre deti - koníky na jazdenie a Detský horehronský viacboj - chodúle, vykopávanie čižmy, plieskanie bičom... Po vyhlásení výsledkov, ktoré budú zrejme zverejnené aj na stránkach obce, prišlo k večeru na rad zapálenie vatry. Domáca FS Kráľova hoľa predspevovala najmä piesne koscov a hrabačiek. Vďaka organizátorom sa víťazmi nakoniec stali všetci spokojní súťažiaci i diváci, ktorí si mohli užívať atmosféru letného dňa v prírodnom kráľovstve zelenej bohyne.

Text a foto: Milan Kováčik Brezno

Viac fotografií nájdete na Google+ (Milan Kováčik)