machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Nedeľa, 02. novembra 2014 • 08:45.16 • zaujímavosti

4474x

Mohyla 10. výročia vzniku Republiky Česko - slovenskej v obci Čierny Balog

Brezno 28. október 2014

Koniec Veľkej vojny v jeseni 1918 priniesol rozpad nenávidenej Rakúsko - Uhorskej monarchie. Na jej troskách vznikli nové nástupnícke štáty. Jedným z nich bola Prvá Československá republika. Deň jej vzniku sme si pripomenuli v utorok 28. októbra. Za minulého režimu to bol štátny sviatok, dnes na Slovensku iba pamätný deň. Je to však zníženie významu tejto udalosti. Vznik Republiky Česko - Slovenskej (RČS - ako sa tiež nazývala) znamenalo pre samotné Slovensko naplnenie jeho emancipačných snáh - vyslobodenie z tisícročného jarma maďarského útlaku. 28. október 1918 je teda v slovenskej histórii kľúčový, lebo keby sa tento štát v roku 1918 nevytvoril, nebolo by ani dnes samostatného Slovenska.

Tak to vnímali aj naši predkovia, keď v roku 1928 v Československu, ale najmä Slovensku sa konali veľké oslavy 10. výročia trvania Československej republiky. Na celom Slovensku a najmä na juhu v zmiešaných slovensko - maďarských mestách a dedinách 28. októbra 1928 slávnostne otvárali slovenské školy. Veľké oslavy sa robili aj na našom Horehroní. Na miestach, ktoré boli viditeľné do širokého okolia najprv postavili mohyly v tvare pyramíd, ktorým do vrcholu vsadili plochý kameň. Tento mal na jednej z plôch vytesaný text RČS 1918 - 1928. S takýmto jubilejným kameňom sa môžeme stretnúť v sedle Príslop medzi Hornou Lehotou a rekreačným strediskom Tále (viď foto - Príslop 2009). Na Príslope samotnú mohylu pod jubilejným kameňom za uplynulých 80 rokov zrejme už zakryl nános hliny a sutín. Veľký turista Matej Chovanec z Brezna, ktorý nás opustil (zomrel) v auguste 2014 vo veku 91 rokov za života porozprával o priebehu osláv RČS 1918 - 1928 a ubezpečoval, že takýto jubilejný kameň je aj v sedle Ramža (1260 m n.m.) medzi bacúšskou a bockou dolinou.

Na naše potešenie oslavovali aj čiernobaločania. Svedectvo o tom podáva mohyla o rozmeroch 5 x 5 a výšky cca 3 metre v osade Dobroč - na temene pahorku Krátky bán. Nachádza sa v lese asi 150 metrov nad pomníkom Jozefa Schöna. V roku 1928 tam vraj bola lesná škôlka a celý kopec bol odlesnený.

Masové oslavy 10. výročia RČS sa teda konali pri týchto mohylách, spojené s kladením mohutných vatier, viditeľných do širokého okolia.

Svedectvo o znovu objavení tejto mohyly podáva Ján Zemko z Brezna. Citujem - pri akcii zimný Pochod po stopách osloboditeľov obce Čierny Balog (26.01.2014) nám Anka Figľušová s Ivanom Babockým išli ukázať dielo, ktoré sa nachádza v lese neďaleko pomníka obranných bojov a Jozefa Schöna. Im ho ukázal nebohý Paľko Belko - Chrobák. Mohylu v tom čase príroda ukrývala. Spadnuté stromy, okolie zarastené kríkmi, uvoľnené a chýbajúce kamene na jej bokoch, vôbec nepripomínalo ľudské dielo. Hneď sme sa dohodli, že ju opravíme a aj celé okolie. Brigádu sme zorganizovali v mesiaci august 2014. Ruku k dielu okrem Anky Figľušovej pridala jej mama Anka Bednářová, Marta Kvietková, Janko Kováčik - Miškove a Ján Zemko. Pri príležitosti 41. ročníka Pochodu po stopách SNP (30.08.2014) sme už mohli záujemcom ukázať túto historickú pamiatku v novom šate. Koniec citátu.

Na pamätný deň vzniku Prvej RČS 28. októbra 2014 si turistickí kamaráti dali rande práve pri Čiernobalockej mohyle. Rudo Kováčik - Komovkove zohnal sadenice smreka, ktoré vysadili okolo mohyly v tvare slovenského dvojkríža. Keďže po každej riadnej oslave sa podáva guláš, my sme si ho uvarili v Rudovej záhrade.

Všetkým hore uvedeným, súčasne ďakujeme za príspevok do kultúrneho dedičstva obce Čierny Balog.

Text: Milan Kováčik - Komovkove
Foto: Anna Bednářová
Foto: Jozef Tišliar - Príslop 2009

Viac fotografií nájdete na Picasa (Milan Kováčik)