machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Streda, 24. júna 2015 • 09:04.47 • zaujímavosti

2194x

Liptov - zájazd po stopách Martina Rázusa a I. Čsl. armádneho zboru

Liptov, 20. júna 2015

Klub Martina Rázusa - Maroško podľa plánu práce pripravil pre svojich členov kultúrno - poznávací zájazd na Liptov. Účasťou ich podporili Miestny odbor Matice slovenskej a ZO č.2 Slov. zväzu protifašistických bojovníkov (SZPB) v Brezne.

Zájazd bol tematicky zameraný Po stopách I. Čsl. armádneho zboru a následne Po stopách Martina Rázusa.

V sobotu ráno 20. júna sa predpovede počasia - o chlade a daždi našťastie plnili iba na polovicu. Účastníci zájazdu - smer Liptov, ktorých v Brezne nastúpilo do autobusu 36 a následne sa k nim v obci Valaská pridalo ďalších 6 matičiarov, sa s dažďom celý deň nestretli. A naviac ani chlad, nebol až taký dotieravý a poobede už skôr príjemný.

Prvým turistickým cieľom bol Liptovský Mikuláš, konkrétne nad ním vypínajúci sa vršok Háj - Nicovô. Po prekonaní úzkych cestných serpentín, sa pri jasnej oblohe, ako tomu bolo teraz, prvou odmenou pre účastníkov sa stanú smerom na juh panoramatické výhľady na Liptovskú kotlinu - Liptovský Mikuláš, či priehradu Liptovskú Maru. Na sever Liptovské hole, ktoré žiaľ boli v zahalené hmlami.

Skutočným cieľom tejto zachádzky však bol monumentálny pamätník a okolo neho rozprestierajúci sa cintorín padlých 1 386 vojakov - príslušníkov I. Čsl. armádneho zboru, ktorí padli v bojoch o Liptovský Mikuláš - od 1. marca do definitívneho oslobodenia mesta 4. apríla 1945. Nerátajúc asi 3000 padlých sovietskych vojakov, ktorých odviezli a pochovali na vršku Bôrik v Žiline. Dôvodom bolo, že nie všetci prítomní mali možnosť sa zúčastniť celonárodných osláv 70 výročia oslobodenia, ktoré sa za prítomnosti všetkých ústavných činiteľov, vrátane prezidenta, sa uskutočnili práve na tomto pietnom mieste. Vďaku a pietu za ich obete, položené za našu slobodu individuálne, úprimne vyjadrili kladením lúčnych kvietkov k pamätníku. Dokonca pani Viera Makovníková rodená Giertlová pochádzajúca z Čierneho Balogu, položila kytičku kvetov na hrobové miesto označené V. 122 (nachádzajúce ďalej, bokom od stredu), kde odpočíva jej otec Ján Giertl ( viď foto).

Nasledoval 23 km presun na severovýchod, do obce Pribylina. Tu v obecnom evanjelickom kostole začínal svoje kňazské poslanie od roku 1913 do roku 1921 ani nie 25 ročný Martin Rázus - budúci politik, národovec, básnik a spisovateľ. Keďže práve túto sobotu sa v tomto kostole a obci uskutočnil Deň Liptovsko - oravského seniorátu, využili to k účasti na Službách božích. Plný kostol kňazov a veriacich, slávnostná atmosféra, urobili dojem nielen na evanjelikov, ale všetkých prítomných.

Po spoločnom fotografovaní sa, pod pamätnou tabuľou na farskej budove, sa presúvali asi 1 km do Múzea (skanzenu) Liptovskej dediny. Ako členom Klubu Martina Rázusa im organizátori umožnili voľný vstup. Stali sa súčasťou programu „ Deň rodiny“ - téme, ktorej boli tento deň v skanzene venované výstavy, prednášky, semináre... Takto si každý mohol prísť na svoje - záujemci o spoznávanie histórie regiónu a remesiel, získanie aktuálnych poznatkov, alebo jednoducho si oddýchnuť, zamaškrtiť si na ľudových jedlách a pochutinách. Poprípade kúpiť si nejaký ľudovo - umelecký výrobok pre seba, alebo ako darček pre svojich blízkych.

Pri odchode sme v autobuse konštatovali, že nám deň vyšiel nad očakávanie. Množstvo dojmov, z príjemne prežitého dňa sa pretavilo do spevu - tých našich obľúbených, ľudových pesničiek.

Text: Milan Kováčik, predseda Klubu MR - Maroško
Foto: Doc. Ing. Milan Pivovarči Csc, Jozef Tišliar, Milan Kováčik

Viac fotografií nájdete na Google+ (Milan Kováčik)