machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Pondelok, 17. augusta 2015 • 10:38.11 • zaujímavosti

2086x

XXI. Horehronské slávnosti koscov a hrabačiek

Matičiari s Komisiou pre kultúru, mládež a šport OZ v Pohorelej a firma Palstav pripravili pre účastníkov z Liptova, Ponitria, Ábova, Zemplína, Pohronia, Podpoľania, Šariša a Horehronia kompletný Areál šťastia. Postavený Máj, na ktorý sa počas živého spievania hymny FS Kráľová hoľa vztyčovala zástava, slnečné počasie, vôňu pokosenej trávy, sprievodný program DFS Mladosť z Pohorelej a lúčne hry pre deti. Novinka bolo drevenou sochou kosca od Martina Kalmana ozdobené pódium, na ktorom sa ešte pred vyhlásením výsledkov začal Tanečný dóm pod vedením Mgr. Kataríny Zibríkovej. To všetko v doprovode ľudovej hudby Borsuckí gaďi. Zúčastnených prileteli z Hôľ pozdraviť aj naši traja paraglidinisti.

Súťažilo sa v siedmich kategóriach:

najmladšia boli Dadovčata - deti do 12 rokov, kosili 0,5 m2: z chlapcov vyhral Kristian Kvaček z Podkoníc a dievčatá Saška Majerská zo Svätopluková rovnakým časom - 10 sek.

Nosičov vody - chlapci do 18 rokov, kosili 25 m2: vyhral Jakub Kurjan z Poproče – 1:11,0 min. Ženy – 25 m2; vyhrala Lydia Rosinová - Braväcovo – 2:48,0 min.

Chlopi do 60 rokov – 50 m2 vyhral Marcel Kurjan z Poproče – 1:48,0 min. 2. Marek Maťúš Pohorelá 1:48,0 min. 4. Milan Kamenský Podbrezová 1:58,0 min. 6. Lukáš Janoška st. 8. Lukáš Janoška ml. 9. Ján Syč 10. Ján Pompura - všetci Pohorelá.

Súťaž hrabačiek vyhrala Janka Hudáková z Pohorelej, ktorá z plochy 25 m2 najrýchlejšia a najkrajšie urobila kozák-petrenec.

Pani starostka Ing. Jana Tkáčiková zablahopriala aj odmeneným mimoriadnými cenami. Cenu Jozefa Slivku za etnoprvky získal Ján Mikloško z Lipt. Sliačov, Cenu ťetki Makuľi za etnoprvky hrabačka Janka Hudáková z Pohorelej, Cenu Ing. Jána Puťoša za najlepší pokos získal najstarší účastník Stojan Wolf Slameníkov z Novej Bane. Cenu Ing. Niny Janoškovej účastničke z najväčšej vzdialenosti udelili Saške Majerskej. Cenu Terky Štajerovej za etický prínos získala MUDr. Milka Bučková z Brezna.

Hlboko do teplej letnej noci sa tancovalo a ozýval sa spev koseckých piesni pri žiare vatry.

Autor: Lukáš Janoška
foto: Štefan Németh

Majstrovstvá Pohorelej a sveta v kosení a hrabaní - foto: Štefan Pišta Németh

Z Bartkovej holi na Kosecké preteky do Pohorelej foto: Peter Horvát
- paraglidinisti: Peter Halaj, Peter Horvát a Juraj Vernarský z Polomky prileteli Rovno z Bartkovej hole a veľmi úspešne pristáli priamo v dejisku Koseckej súťaže.

Kosecké 2015 - foto: Maruška Datková