machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Utorok, 18. augusta 2015 • 09:15.02 • zaujímavosti

3058x

Jarmo v Sihle má pätnásť rokov

Na pretekoch volských záprahov opäť vynikali Vrchslatinci

Preteky volských záprahov vo vrchárskej obci Sihla sa v tretiu augustovú sobotu uskutočnili už po pätnásty krát. Prvý ročník začal v roku 2002 plieskaním pastierskych bičov a slávnostným uvedením monografie Sihla na knižný trh. Preteky sú pomenované podľa dreveného postroja na šiju pre ťažný dobytok.

Jarmo, ktoré patrí k originálnym podujatiam nielen u nás, ale v Európe priláka do Sihly každoročne niekoľko tisíc divákov aj preto, že gazdovia zo širokého okolia, ktorí voly používajú najmä na sťahovanie dreva z hory, predvádzajú so svojimi zvieratami na pretekoch hotové zázraky. Preteky sa aj tohto roku po slávnostnom otvorení starostom obce Stanislava Bitalu na námestí konali na futbalovom ihrisku v troch disciplínach – gazdovskej, furmanskej a silovej. Kritéria gazdovskej disciplíny sa každoročne menia, v tomto ročníku sa pracovalo s košarinou.

V gazdovskej disciplíne zvíťazil Maroš Žiak s pomocníkom Lukášom Žiakom a volkami Liso a Riavko (3:01,56). Druhé miesto získal Pavol Žiak s Jánom Žiakom a tretie Jozef Golian a Štefan Jasenský. Vo furmanskej disciplíne si opäť najlepšie počínali bratia Maroš a Lukáš Žiakovci (2:42,41), pred Pavlom a Jánom Žiakovcami a Jozefom Golianom a Štefanom Jasenským – všetci z Vrchslatiny. V divácky najatraktívnejšej disciplíne – silových pretekoch bol najúspešnejší Ondrej Siman s Radoslavom Simanom s Vidinej, ktorí s volkami Rendeš a Liso absolvovali 40-metrovú trať v najlepšom čase (0:34:44). Na druhom mieste sa umiestnili Pavol a Ján Žiakovci a na treťom Maroš a Lukáš Žiakovci.

V rámci podujatia sa konalo aj mnoho sprievodných akcií – jarmok ľudových výrobkov, Hriňovský dvor, plieskanie bičom, lesná pedagogika a hry pre detí, výstava fotografií Petra Berčíka, furmanská discozábava. Početné divácke publikum si pozrelo FS Škorec, Spevácku skupinu Spod kohúta, DFS Hviezdička z Hriňovej, heligonkárov z Čierneho Balogu Kokavy nad Rimavicou a Hriňovej, Jána Berkyho Mrenicu z Diabolskými husľami a skupinu RETROBEAT.

Jubilejné JARMO v Sihle, ktoré čiernobalocký rodák spisovateľ Ladislav Ťažký nazval „olympiádou nemých tvári“a pre Obecný úrad v Sihle spracoval v roku 2007 publikáciu „Počkaj, furman, nešibaj,“ pokračovalo aj na druhý deň svätou omšou, futbalovým zápasom a stretnutím rodákov.

Autor: Daniel Rakyta
Foto: Jaroslav Štubňa, Stanislav Spáč

Jarmo 2015 foto: Jaro Štubňa