zlata nitka
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia seven taxi brezno pizzeria u juraja preprava.info tepovanie brezno

Správy

Nedeľa, 07. februára 2016 • 08:53.19 • zaujímavosti

2278x

Heľpa – fašiangové stretnutie 2016

Heľpa, 04. február 2016

Keď neprídu Vaši k našim, neprídu ani naši k Vašim...., to je známa riekanka vyjadrujúca, ako sa utužuje priateľstvo. Najprv známa turistka Mária Fedorová, pravidelne zúčastňujúca sa s Brezňanmi viacerých turistických akcií avizovala, že ich z Heľpy môže prísť aj viac. Stalo sa. V sobotu 23. januára toho roku do Brezna pricestovalo šesť žien vyskúšať si turistický prechod v Rudohorí po trase 39. ročníka po Stopách osloboditeľov z Čierneho Balogu do Brezna. Náročnosť trate sa ľahšie zvláda, keď sa ľudia medzi sebou rozprávajú. Keďže rozprava bola nielen veselá, ale niekedy aj vážna, trochu sme sa aj zblížili. Hovorili nám aj o svojich aktivitách a zámeroch. Nevypadalo to zle. Na otázku, či by sme prišli k nim na Heľpu na nejakú akciu sa nedalo odpovedať nie. Pozvánka prišla obratom. Klub priateľov 3 x P v Heľpe Vás pozýva na fašiangové stretnutie vo štvrtok 4. februára 2016 o 16.00 hod. Nemali sme síce celkom jasné, čo sa skrýva za skratkou 3 x P, ale atmosféru fašiangov poznáme. Oslovil som pre istotu známeho ostrieľaného harmonikára Maťa Černáka a s jeho klávesovou harmonikou sme vyrazili autom smer Heľpa.

Za dlhým prestretým stolom v miestnosti zvanej Klub spoločenských organizácií na nás upriamilo pohľad viac ako 20 žien, približne v našej vekovej hladine. To nám trochu pridávalo na istote. Privítala nás Mária Fedorová zakladateľka a predsedníčka Klubu priateľov 3 x P. Mali sme malú časovú rezervu a naviac čakalo sa ešte aj na hostí z obecného úradu, tak sme tento čas využili, aby sme sa zoznámili s činnosťou Klubu. Doterajšiu činnosť majú textom aj fotografiami zdokumentovanú v úhľadnej Kronike. Z nej nám bolo hneď jasné, že sa jedná o myšlienku ako efektne, kolektívne využiť a naložiť s voľným časom, ktorý nám dôchodcom ešte zostáva na pozemskej púti. Dovolíme si priblížiť ich činnosť, ako príklad pre inšpiráciu, hodnú nasledovania.

Neformálny, neregistrovaný Klub 3 x P (Príroda, pohyb, pamiatky) vznikol vo februári 2014. Jeho činnosť každý rok vychádza z prijatého Plánu Klubu. Plán sa zameriava na turistiku, návštevu prírodných krás, pamiatok, kúpaliská - buď formou pešej turistiky, alebo kombinovaním s cestovaním. Ďalej spoločenské posedenia (fašiangy, MDŽ, letný guláš, Mikulášska kapustnica..). Nezameriava sa len na seniorov, ale aj na mladých a deti, aby sa takto mohli vzájomne ovplyvňovať.

Medzičasom prišli hostia z obecného úradu. Mária Kemková, referentka pre školstvo a kultúru a zástupca starostu Milan Malik. Zástupca prekvapil aj darčekom - novou knihou Kroniky, ktorú okrášlil aj osobným venovaním. Naviac obaja sa prítomným prihovorili milým slovom. Predsedníčka ešte prečítala Plán Klubu 3 x P na rok 2016, ktorý bol jednomyseľne prijatý. Kronikárka Mária Sidorová bude mať zase čo zapisovať do novej knihy - Kroniky.

A teraz prišiel ten tiež očakávaný čas. Na scénu sa dostal harmonikár Matej Černák a hlasivky domácich ľudových speváčok. To bola harmónia súladu. Najprv tie známejšie typicky Horehronské, potom východniarske, až nakoniec prišlo aj na Balocké, napríklad také - Oči, oči, čierne oči, čo mám s vami robiť....

Virtuóz na harmonike Brezňan Matej Černák, rodák z Telgártu, možná má dnes aj následky v podobe svalovice. Ruky mu dostali poriadne zabrať pri trojhodinovom naťahovaní takej veľkej harmoniky. Cestou domov v aute som ho chválil, ako sa rozohral. Jeho odpoveď ma potešila“ "Vieš tie ženy tak pekne spievali, že ma to povzbudzovalo k hraniu skoro bez prestávky a ťahať v rytme naplno". Myslím, že naša prvá výmenná návšteva sa vydarila.

Text a foto: Milan Kováčik dôchodca z Brezna

Viac fotografií nájdete na Google+ (Milan Kováčik)