machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Streda, 19. apríla 2017 • 14:52.33 • zaujímavosti

3965x

Neobyčajné sobotňajšie popoludnie

Milá a stále usmiata Ľubka z Brezna aj tohto roku priniesla do našej obce zaujímavý a zmysluplný program. Predsedníčka Ligy aktívnych občanov, má mimoriadne dobré srdiečko a túžbu spopularizovať tých, u ktorých cíti, že dokážu pracovať sami na sebe alebo sú obdarení talentom v akejkoľvek oblasti.

Preto si v sobotu 18.3.2017 prizvala do programu obyvateľov Valaskej, ktorí svojou aktivitou dokážu potešiť oči i uši divákov, poláskať citlivé duše pre umenie, dodať pocit sebavedomia, či povzbudiť chuťové poháriky.

Takýto program nám prichystala Mgr. Ľubka Štugnerová, ktorá bola príkladom celého projektu. Skladali sme pomyselný klobúk pri predvádzaní jej krásnych vlastnoručne ušitých modelov. Predviedli ich valaštianske „modelky“, ktoré si sama vybrala i zaškolila. Milé popoludnie bolo doslova nabité príjemnou atmosférou kde prevládala chuť účinkujúcich odovzdať zo seba to najlepšie.

Bratia Floriánko a Gabko Pacerovci predviedli náročné skladby na klavíri a súrodenci Perluška a Petrík Pisárovci zase suverénne naháňali svoje šikovné prsty po klaviatúre. Všetci štyria to zvládli bravúrne.

Nežným hlasom k nám „ pricválala“ a pieseň Na bieleho koňa zaspievala Tánička Pacerová, ktorej korepetítora robil Mgr. Peter Pisár a tak obidvaja vytvorili harmonický súzvuk a príjemné mrazenie na našich telách.

Členky Jednoty dôchodcov zase rozosmiali celú sálu vydarenou scénkou pod režisérskym dohľadom Martušky Petrovej. Ich vlastnoručne vytvorené kostými a rekvizity dodali príbehu presvedčenie o ich umnosti a vtipnosti.

Trojica poetiek: Mgr. Marienka Pacerová, Mgr. Katka Štugnerová a pani Vierka Babčanová predniesli básne. Veselé, poučné a hlboko precítené ich vlastné diela.

Manželom Sidke a Ivkovi Macíkovcom z Fáber dance school sa podarilo rozžiariť oči prítomných a roztlieskať ich dlane do taktu hudby. Nadšenie, ktoré pociťovali pri spoločenských tancoch čače a waltzu preniesli i na všetkých fanúšikov tohto žánru. Interiér sály lemovali stoly a na nich úhľadne uložené ručné práce. Vaše práce, milé dámy! Dielka, ktoré ste vytvorili Vy, aby ste prostredníctvom nich spríjemnili príbytky všetkých tých, ktorí prejavili o ne záujem. Výber bol vskutku bohatý. Od goráliek vyrobených z vlastnej produkcie fazuliek, milých veľkonočných figúrok, vajíčok, anjelikov, venčekov, vyšívaných čarokrásnych drevených chalúpok, antialergických textilných hračiek, maľovaných obrazov, háčkovaných a vyšívaných dečiek, obrusov, či dokonca veľkej vyšívanej deky- hodnej pozornosti. Boli tam práce, z ktorých priam kričala Vaša šikovnosť, múdrosť, pedantnosť a schopnosť podeliť sa so získaným dedičstvom našich predkov. Novodobá ponuka priviedla do nášho kultúrneho stánku aj dve dámy, ktorým tiež patril jeden zo spomínaných stolov. Mgr. Stanka Benediková a Martinka Kurajdová boli nepretržite zaneprázdnené. Všetkým záujemkyniam o líčenie ochotne a odborne poradili, ba dokonca svoje znalosti pred zrakmi divákov aj predviedli na odvážnych dobrovoľníčkach. „ Lahôdkou“ poslednej ponuky bol stôl plný nádherných cukroviniek. Výborné dobroty, ktoré na túto akciu priniesli zo svojej Sladkej dielne Barborka Štugnerová a Majka Laurincová. Tieto doslova malé umelecké diela boli pastvou pre oči a neodolateľnou pochúťkou pre gurmánske jazýčky.

Za realizáciu skvelého popoludnia a výborné organizačné schopnosti srdečne ďakujeme kultúrnej referentke Danke Králikovej a starostovi našej obce Ing. Jurajovi Uhrínovi za poskytnutie priestorov a za kvietky, ktorými potešil prítomné dámy. Na záver z úprimného srdca ďakujeme za láskavé slová, ktorými sa nám počas celého programu prihovárala a konferovanie na seba prevzala naša Ľubka Štugnerová – majiteľka dobrého srdca, úžasných nápadov a zlatých rúk. Sobotňajšie popoludnie nám to o nej prezradilo.

Sidónia Macíková