machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Utorok, 01. mája 2018 • 10:36.37 • zaujímavosti

1688x

Jarný turistický pochod - 3. ročník

Čierny Balog – Dobroč, sobota 28. apríl 2018

Vrch-dolinka (580 m n.m.) - Koreňová (861) - Zrazy (973) - Dobroč (Krčma Ňervovô 589 m n.m.)

Motto: Končí sa mesiac vtákov – poslov jari a veselí štebotavci sa udomácňujú (zahniezďujú) vo svojich príbytkoch...

Dobrovoľná turistická skupina „Zrazy – Ňervovô“ z Čierneho Balogu a Brezna, sa rozhodla zorganizovať pre seba a svojich sympatizantov 3. ročník – Jarný turistický pochod. V ústrety im vyšlo slnečné, bezoblačné počasie. Privítala ich prebúdzajúca sa zelenajúca, pestrofarebne rozkvitnutá príroda, v ktorej svoje jarné melódie hudú štebotaví vtáci.

Pozvánku do tohto priam „pozemského raja“ prijalo cca 65 účastníkov od 9 – 80 rokov. Najstarším bol Ing. Ivan Babocký. Najmladší 9 ročný Oliver Belko z Brezna a 10 ročná Evka Beraxová z Jasenia. Na Pochode sa už tradične zúčastnili dievčatá z horehronskej obci Heľpa – 4 turistky, členky klubu 3 X P (Pohyb, Príroda, Pamiatky). Kto nevyužil tento pekný jarný deň k aktívnemu pohybu a ostal „len tak“ doma, môže banovať.

Východzím bodom turistickej trasy bola Vrch-dolinka (580 m n.m.), kde dorazili autobusmi turisti od Brezna a Čierneho Balogu. Po úvodnom privítaní a pár inštrukcií pred dlhým viac ako 12 km pochodom, si urobili ešte spoločné foto.

Nasledoval jediný ťažší úsek pochodu cca 2 km výstup na náhornú planinu Koreňová (861 m n.m.), Celý výstup a prechod trávnatým masívom Koreňovou sprevádzali pekné výhľady. Dokumentuje to spoločná fotografia zúčastnených nad panorámou breznianskej kotliny, nad ktorou sa týči masív Nízkych Tatier – s Chopkom (2025 m n.m.) a Ďumbierom (2043 m n.m.) - priamo nad mestom.

Presun cez Koreňovú poskytol aj pohľad na dreveničky, zvané „izbičky“, okolo ktorých v minulosti osadníci z Čierneho Balogu vykonávali letné poľnohospodárstvo. Teraz sa zmenili na raj chatárov. Z pravej strany stál za to pohľad na Rudohorie s dominantou Klenovský Vepor (1338 m n.m.).

Dlhšiu prestávku na oddych, osvieženie a doplnenie kalórií si dopriali po 7. km na opačnej strane Koreňovej, v časti Kabátová (908 m. n.m.). Po obnovení síl nasledoval asi 3 km presun horským porastom až k prírodnému prepadlisku Zrazy (973 m n.m.), nachodiace sa na hrebeni medzi chotármi Čierneho Balogu a chotármi Brezno – Rohozná až po obec Michalovú. Ide o skalné steny v dĺžke viac ako 2 km vysoké 20 – 40 m s výhľadmi až na vysokotatranský Kriváň.

Po naplnení poznávacích cieľov začali zostupovať 2 -3 km km na svoju turistickú základňu – krčmičku Ňervovô nachodiacej sa na hornom konci Čiernobalockej osady Dobroč (589 m n.m.) Aj keď už nôžky pobolievali, motiváciou do konečného cieľa bola vidina guláša, ktorý z troch druhov mäsa pripravoval skupina pod vedením kuchára Maťa Štulrajterta, hostinská Janka, so sympatizantkou Olgou Friedlovou a Milanom Pivovarčim.. Jeho servírovanie v červených bielobodkovaných mištičkách, pripomenul rymovačku: Dobrý gulášik v peknej mištičke - je špecialitou na Ňervovôm, v krčmičke.

Po vydarenej akcii, posilnení nielen gulášom, ale aj duchom spolupatričnosti, dostala priestor harmonika. Starší pán Stano Kester st. dokázal nielen prejsť celú turistická trasu, ale ešte si ušetriť sily aj na naťahovanie veľkej harmoniky. Rozospieval prítomných.

Prítomní si našli aj čas aj na prezretie si stálej výstavy fotografií z turistických akcií a prírodných atrakcií v chotári Čierny Balog. K nim pribudnú fotografie aj z tejto akcie.

Priebeh turistickej vychádzky je zdokumentovaný v priloženej obrazovo – slovnej prezentácii. Veríme, že osloví aj ďalších a na budúcom 4. ročníku, roku 2019 sa stretneme.

Viac foto: Jarný turistický pochod - 3 ročník

Text a foto: Milan Kováčik – Komovkove z Brezna