machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Piatok, 23. augusta 2019 • 14:59.38 • zaujímavosti

2771x

Horehronské cyklodreziny prvý krát na Slovensku!

Na úzkokoľajovej trati medzi obcami Hronec a Čierny Balog, kde premávala známa parná Čiernohronská železnička vznikol ďalší unikát. Už od piatku 23. augusta sa domáci aj turisti budú môcť po prvý krát na Slovensku bicyklovať aj po koľajniciach.

Trať medzi stanicou Hronec a Čierny Balog, ktorá sa aktuálne z dôvodu zlého technického stavu koľajníc nemôže využívať na prepravu Čiernohronskou lesnou železničkou našla svoje nové, jedinečné využitie.

Región Horehronie je známy ako bike a e-bike región, pretože jeho územím vedie krásnych viac ako 1400 km legálnych značených cyklotrás a patrí tak medzi vyhľadávané cykloturistické horské destinácie na Slovensku. Od 23. augusta pribudne v regióne ďalšia cyklistická atrakcia - Horehronské cyklodreziny. Cyklodrezina je ľahké koľajové vozidlo, ktoré je poháňané silou svalov na princípe bicyklovania.

V minulosti veľmi obľúbená trať Čiernohronskej železničky vedúca krasovým územím popri meandroch Hrončianskej doliny bude opäť prístupná verejnosti aj keď v trochu inej podobe. Zážitková jazda cyklodrezinou z hutníckej obce Hronec s prvým liatinovým mostom v Uhorsku až na Šánske v Čiernom Balogu bude opäť veľkým zážitkom.

Aktuálne sú na trati dostupné dve šliapacie dreziny, ktoré máme zapožičané z poľskej Bieszczadzkiej Kolejki Leśnej. Na drezine môžu pedáľovať dve osoby naraz a zároveň sa v zadnej časti môžu viesť ďalšie dve až tri osoby. Sme nesmierne hrdí, že sme do regiónu dokázali priniesť atrakciu ako prví na Slovensku“ uviedol Ing. Aleš Bílek, riaditeľ Čiernohronskej železničky.

Trať medzi Chvatimechom a Čiernym Balogom ma obrovský potenciál a aktuálne je snaha o realizáciu projektu „Revitalizácie Čiernohronskej doliny“, ktorá nebude slúžiť len pre turistov a cestovný ruch, ale prispeje taktiež k ekologickej preprave a začleneniu do integrovaného dopravného systému.

Sme veľmi radi, že v regióne pribudla nová atrakcia, ktorá je pre náš región veľmi výstižná, keďže Horehronie sa prezentuje nielen ako bike a e-bike región, ale taktiež ako región historických vlakov, aj vďaka známej Čiernohronskej železničke, či historickému Horehronskému expresu.

Zážitkovú jazdu cyklodrezinou si záujemcovia môžu objednať na webovej stránke regiónu Horehronie www.cyklo.horehronie.sk