machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Utorok, 26. novembra 2019 • 08:48.08 • zaujímavosti

1475x

Turistický pochod Krížnô (939 mn.m.) - ČB. Dobroč, krčma Ňervovô

Brezno 16.11.2019

Venovaný ako 1. ročník spomienkam na „Nežnú revolúciu - 17. november 1989

Pozvanie dobrovoľného turistického klubu „ Zrazy – Ňervovô „ prijalo 24 dospelých a 5 detí, ktorí sa odhodlali prejsť sa peknou prírodou „za každého počasia“. Nakoniec sa počasie naozaj umúdrilo a celý 7 km prechod patril znova k zážitkom.

Prítomní súhlasili, aby sa aj tento pochod stal tradičným, to jesť, aby bol ako prvý ročník, venovaný každoročne spomienkam na „Nežnú revolúciu – 17. novembra 1989, ktorej 30 výročie si naša krajina pripomína v týchto dňoch.

Demokraticky - počas viac ako trojhodinovej pohodovej turistickej ceste, si vymieňali názory o Nežnej revolúcii – o čo nás obrala – čo nám dobré priniesla, kto by sa rád vrátil do čias pred Nežnou – naopak, kto sa teší zo súčasnosti atď.

Najstarším účastníkom pochodu bol Jozef Pančík, ktorý verí, že spolu s nami v marci 2020, oslávi stále v dobrej kondícii 80 – te narodeniny. Z najďalej – od Lučenca pricestovala Nina Polomská, so svojou 9 ročnou dcérou Natálkou. Obe úsmevmi prezrádzali, že sú v pohode. Najmladšou bola 6 ročná Alicka Beraxová z Predajnej, ktorú povzbudzovali nielen ocko, ale aj starká Olga Moravčíková rodáčka z Čierneho Balogu.

Cieľ aj tento krát bol tradičný. Útulná krčmička, pomenovaná „Nervovô“ nachodiaca sa na hornom konci najvyššie položenej osady Čierneho Balogu – na Dobroči. Na štarte pochodu sme sem mobilom zavolali počet účastníkov a traja naši obetavci – Vilo Hláčik, Ján Zemko, Olga Friedlová s podporou sympatickej krčmárky Janky navarili kapustnicu, obohatenú klobásou a inou údeninou. Chutila mňam.

Pohoda z turistiky, s milým záverom mala vplyv na dobrú náladu. Foto-prezentácia aj z tejto akcie si nájde miesto medzi prezentáciami vo výstavke na stene krčmičky. Pri lúčení, sme si sľúbili, že sa najbližšie stretneme na tradičnej predsilvestrovskej literatúre (liter a túre). Nemala by chýbať ani harmonika.

Text a foto: Milan Kováčik