machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Utorok, 10. decembra 2019 • 08:35.14 • zaujímavosti

1094x

Pramienok v LUNE

O tom, že Denné centrum Prameň slúži pre bohaté aktivity seniorov vedia nielen obyvatelia Brezna, ale aj celého okresu. V posledných štyroch rokoch sa však čoraz viac dvere tohoto zariadenia otvárajú aj mladším vekovým kategóriám. Prichádzajú sem zdravotne znevýhodnené deti. Niektoré samé, iné so sprievodom rodičov, ale všetky s radosťou, lebo sa idú venovať svojim aktivitám. Akosi prirodzene táto skupinka dostala názov Pramienok.

Z precvičovania jemnej motoriky a tvorby drobných darčekov prešli k nacvičovaniu rôznych programov. Naposledy s pásmom Štyri ročné obdobia (ktoré malo premiéru na ZUT-e v Dolnej Lehote) zavítali do DD a DSS Luna. Program, v ktorom sú jednotlivé obdobia roka prirovnané k etapám ľudského života je spestrený vlastnoručne vyrobenými rekvizitami, ale hlavne poéziou, prózou, spevom a tancom. V LUNE toto pásmom doplnili ľudovými piesňami s hudobným, harmonikovým sprievodom nevidiaceho Ondríka Petra a dobrovoľníka Stanka Kestera.

V programe sa našiel priestor naozaj pre každého, s prihliadnutím na jeho zdravotné obmedzenia. Recitovala Sonička, Mirka, Ondrej, Lenka, Ivetkaꓼ zrnka múdrosti boli v podarí Katky Kokavcovej, vedúcej DC. Jednotlivé ročné obdobia slovom uviedol dobrovoľník Vladko Šajgalík a moderovaniu sa venovala ďalšia dobrovoľníčka Ľubka Štugnerová, autorka celého programu. Dvomi piesňami a svojim osobným vyznaním sa zapojila Kristínka, tanečné kreácie predviedol Robko s Mirkou a Katkou s takým zanietením, že roztancovali aj ostatných. A samozrejme ľudové piesne, známe všetkým klientom zriadenia rozospievali celú spoločenskú miestnosť. Na záver sa rozdávali darčeky, nad výrobou ktorých mal dohľad Števko.

Lúčili sme sa naozaj v skvelej nálade, s prianím veselých a požehnaných Vianoc a s očakávaním ďalšieho stretnutia v roku 2020.

Za Pramienok Ľubica Štugnerová