machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Pondelok, 03. októbra 2022 • 07:11.15 • zaujímavosti

1287x

Dominanta breznianskeho námestia – mestská veža je už otvorená!

1. október 2022, Brezno

Aj keď sa sobota niesla v znamení daždivého počasia v Brezne sme spoločne oslávili výnimočnú udalosť. Mesto Brezno otvorilo dvere zrekonštruovanej mestskej veže a prví hostia si prvýkrát mohli obzrieť jej krásy aj zvnútra.

Viac ako rok prechádzala dominanta mesta – mestská veža nazývaná aj zvonica rozsiahlou rekonštrukciou. Celý proces prác však trval viac ako 5 rokov. Návštevníci mesta už niekoľko mesiacov mohli obdivovať nový vonkajší šat mestskej veže. Túto sobotu sme ale prvým hosťom otvorili slávnostne dvere veže a tak mohli nahliadnuť do veľmi vkusne prerobeného interiéru veže.

Sme nesmierne hrdí, že sa nám podarilo v sobotu otvoriť našu dominantu na námestí – mestskú vežu. Mesto Brezno je každým rokom atraktívnejším a vyhľadávanejším miestom pre turistov a my sa snažíme každým rokom priniesť nové miesta a atrakcie, ktoré ich prilákajú ešte viac. Cestovný ruch je aj pre naše mesto nesmierne dôležitý a sme radi, že aj vďaka finančnej pomoci partnerov ako je BBSK, Horehronské múzeum, či oblastná organizácia cestovného ruchu môžeme turistov privítať na takých jedinečných miestach ako je aj mestská veža“ uviedol primátor mesta JUDr. Tomáš ABEL PhD.

Mestská veža prešla kompletnou rekonštrukciou, na ktorej si dali architekti skutočne záležať. Už po prvom otvorení dverí a vstúpení do priestorov nového Infocentra vo zvonici, ktoré sa nachádza na prízemí návštevníci pocítia obrovsky „wau“ efekt moderných priestorov, v ktorých ale stále dýcha pôvodný duch veže. Toto infocentrum okrem už tradičných služieb ako sú informácie o meste a regióne, či regionálnych výrobkov a suvenírov bude návštevníkom ponúkať aj nový jedinečný produkt, ktorým je špeciálne pre mesto Brezno upražená zmes kávy z miestnej pražiarne The Coffee club.

Na vyšších podlažiach mestskej veži sa nachádza takzvaná čitáreň kde si návštevník na interaktívnych paneloch môže prečítať zaujímavé fakty o veži. Druhé poschodie je venované expozícii o gen. M. R. Štefánikovi. Nad Štefánikovou expozíciou môžu návštevníci obdivovať majestátne zvony, ktoré spolu vážia viac ako 1900 kg. Na najvyššom podlaží vám expozícia zvonárovho bytu priblíži ako zvonár so svojou rodinou v tejto veži v minulosti pobýval a samozrejme sa Vám naskytnú dych berúce výhľady na celé mesto.

Mestská veža bude pre turistov otvorená od pondelka 3. októbra každý pracovný deň od 8.00 do 17.00 a počas víkendov od 13:00 do 17:00 hod. Počas dňa bude k dispozícií niekoľko komentovaných vstupov so sprievodcom, na ktoré sa návštevník môže objednať cez rezervačný systém na stránke www.horehronie.sk. Okrem komentovaných vstupov budú samozrejme v ponuke aj individuálne vstupy pre tých, ktorý si budú chcieť vežu prejsť samostatne. Dúfame, že si k nám do mestskej veže turisti ale aj domáci prídu vychutnať nielen čaro samotného priestoru ale aj jedinečnú voňavú Brezniansku kávičku. Pre milovníkov kávy sme si pripravili dizajnový hrnček s motívom mesta a pre verných kávičkárov vernostnú kartičku“ dodala Ing. Petra Ridzoňová Hlásniková, výkonná riaditeľka OOCR REGIÓN HOREHRONIE.

Viac informácií o mestskej veži a rezervačný systém nájdete TU.

Zdroj: www.horehronie.sk