machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Piatok, 10. marca 2023 • 10:29.03 • zaujímavosti

438x

Najväčšie krňačky na svete boli zapísané do Slovenských rekordov roka 2023

V poradí 4. ročník medzinárodných pretekov v Krňačkách, ktoré sa konali dňa 25. februára 2023 v lyžiarskom stredisku Jasná Nízke Tatry, konkrétne na južnej strane Chopka v Krupovej, boli obohatené o atrakciu, ktorá všetkých veľmi milo prekvapila.

Opisovanou atrakciou sa stali najväčšie krňačky na svete, ktoré dosahujú obrovské parametre, a to o dĺžke 628 cm, šírke 242 cm, výške v rohoch 260 cm, váhe 496 kilogramov a šírkou klzných plôch až 12 centimetrov, dokážu naraz odviesť až 60 ľudí.

Tieto krne boli zostavené vo Švajčiarsku, tvorcom ktorých je veľký nadšenec tejto netradičnej športovej disciplíny so švajčiarskym pôvodom a menom Fritz Dönni. Pri ich dovoze na miesto konania sa pretekov, musel prekonať vzdialenosť viac ako 1 110 kilometrov z obce Hätzingen.

Obrovské drevené sane mohli ako prví obdivovať návštevníci mesta Brezna počas Otváracieho ceremoniálu, ktorý sa konal deň pred samotnými pretekmi, teda 24. februára 2023. Ešte v ten večer boli transportované do spomínaného lyžiarskeho strediska, kde plnili úlohu fotopointu.

Tento rekord je zaujímavý aj tým, že ide o prvý svojho druhu, lebo tvorcom tohto diela je, ako ste zistili, občan mimo Slovenska. Avšak v deň konania sa pretekov ich Fritz Dönni osobne venoval Oblastnej organizácii cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE, čím sa stala ich oficiálnym vlastníkom. Pri zápise bola prítomná aj predstaviteľka organizácie, destinačná manažérka Kristína Korenčíková, ktorá prevzala certifikát o platnom slovenskom rekorde.

Krne budú vystavené v lyžiarskom stredisku Jasná, pod južnými svahmi Chopka v Krupovej, kde ich budú môcť návštevníci, ako v zime, tak i v lete, obdivovať a tiež sa na nich odfotiť, čím si so sebou odnesú krásnu spomienku z návštevy Horehronia.

Zdroj: https://horehronie.sk