machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Pondelok, 24. apríla 2023 • 11:54.17 • zaujímavosti

416x

Takmer 2000 degustujúcich a viac než tisícka prázdnych fliaš, to sú štatistiky 9. ročníka Vínšpacírky

Deviaty ročník Vínšpacírky je za nami. Bol to emóciami nabitý slnečný deň, kedy na Námestie SNP v Banskej Bystrici zavítalo takmer 40 vinárstiev. O piatej hodine popoludní bolo vypredané, čo hovorí o tom, že Vínšpacírka a Banskobystričania k sebe jednoducho patria. Organizátori hovoria, že očakávali vysokú účasť, ale počet degustujúcich ich príjemne prekvapil. Skvelý pocit si z Banskej Bystrice odnášal aj Miroslav Petrech, ktorý získal Ocenenie Vínšpacírky.

Slnečný a miestami horúci deň pritiahol na námestie mnoho Banskobystričanov. Od otvorenia Vínšpacírky o 14-tej hodine prichádzali stovky degustujúcich, ktorí mali záujem okoštovať produkciu slovenských vinárov, ale aj ponuku zahraničných vín. Spustenie fontány primátorom Jánom Noskom vygradovalo atmosféru, ktorá vyvrcholila odovzdávaním Ocenenia Vínšpacírky Miroslavovi Petrechovi, kráľovi slovenských rizlingov. „Sme radi, že pán Petrech odchádzal spokojný a že sa mu u nás páčilo. Prišiel k nám aj s Ondrejom Korpásom, jeho priateľom a spolužiakom, ktorý získal ocenenie Vínšpacírky v roku 2019. Banská Bystrica ho prekvapila a milé stretnutia s jeho fanúšikmi ho potešili, a to je pre nás, organizátorov veľká pocta,“ hovorí Martin Turčan, mestský poslanec a člen organizačného výboru.

O piatej hodine, keď na pódiu vystupovala jazzová legenda Peter Lipa, bola Vínšpacírka vypredaná. „Vedeli sme, že sa na Vínšpacírku chystá veľa ľudí a aj predpoveď počasia nahrávala vysokej účasti. Mali sme záložný plán a aj ten sme vypredali. Takže okrem rekordného počtu vinárov a degustujúcich vzoriek máme rekord aj v účasti – takmer dvetisíc degustujúcich,“ hovorí Andrej Patráš z Cechu hostinských. Vysoký záujem dokazuje aj počet prázdnych fliaš. „Bolo ich viac než tisíc,“ potvrdzuje Andrej Patráš.

O rok čaká Banskú Bystricu jubilejný 10. ročník a už dnes je zrejmé, že bude zaujímavý a špeciálny.

www.vinspacirka.sk