machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Štvrtok, 27. apríla 2023 • 10:33.43 • zaujímavosti

578x

Prvomájový víkend na Čiernohronskej železnici

Už viac než 30 rokov patrí prvý májový deň k najdôležitejším dátumom pre Čiernohronskú železnicu. 1. 5. 1992 presne napoludnie o 12.00 h bol vypravený prvý turistický vlak ČHŽ. Z tejto udalosti sa stala krásna tradícia a pokračuje dodnes.

Tento rok budú počas predĺženého víkendu od 29. 4. do 1. 5. jazdiť naše vlaky do Vydrovskej doliny podľa pravidelného cestovného poriadku. V nedeľu sme navyše pre našich návštevníkov pridali aj trasy smer Šánske a smer Dobroč, tieto vlaky bude ťahať parná lokomotíva v časoch ako počas hlavnej letnej sezóny. V pondelok je slávnostné otvorenie Lesníckeho skanzenu so sprievodným programom vo Vydrovskej doline od 12.00 h do 15.00 h,“ približuje Aleš Bílek, riaditeľ ČHŽ.

Práve zavedenie turistickej prevádzky na Čiernohronskej železnici možno považovať za jeden z najvýznamnejších medzníkov pre zachovanie tejto národnej kultúrnej pamiatky. „V čele vlaku majestátne dymila vynovená parná lokomotíva ČKD č. 5, ktorú riadil osobne (!) vtedajší minister kultúry Ladislav Snopko. Vlak mal okrem parnej lokomotívy ešte 6 preplnených vozňov a šiel trasu dlhú 2 km. Všetkých nás napĺňal neuveriteľný pocit hrdosti a zadosťučinenia,“ spomína na prvý deň prevádzky Aleš Bílek, ktorý na Čiernohronskej železnici patrí ešte ku generácii prvých dobrovoľníkov.

Novinkou tohtoročnej sezóny je sprevádzkovanie švajčiarskych električiek, ktoré nezisková organizácia získala v medzinárodnej súťaži. Návštevníci si nové vozidlá ČHŽ mohli vyskúšať už počas dvoch verejných podujatí a električky budú jazdiť aj počas nadchádzajúceho leta. „Ukazuje sa ako nevyhnutné, aby sa železnička určitým spôsobom profesionalizovala a finančne stabilizovala. Jednou z ciest by mohlo byť, že by miestnym obyvateľom slúžila aj ako verejná doprava,“ dopĺňa Aleš Bílek. Projekt je predstavený na stránke www.chez.sk.

Čiernohronská železnica patrí medzi najnavštevovanejšie turistické atrakcie v regióne. Ročne ju navštívi až 70 000 turistov a za 31 rokov novodobej prevádzky prepravila už vyše 3 mil. cestujúcich. Roky funguje ako nezisková organizácia a najmä vďaka pomoci mnohých dobrovoľných brigádnikov, ktorí sa sem každé leto vracajú. Jej existencia je závislá od cestovného ruchu a práce dobrovoľníkov, nie je systematicky dotovaná štátom. Z finančných prostriedkov, ktoré získa z predaja vstupeniek, sú financované všetky nevyhnutné opravy a zabezpečený jej ďalší chod. Podujatie je organizované s podporou BBSK.

www.chez.sk