machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Pondelok, 25. septembra 2023 • 09:30.12 • zaujímavosti

655x

Spomienkové stretnutie rodiny a priateľov pri hrobe spisovateľa Ladislava Ťažkého

Veľký Klíž - miestna časť osada Starý Klíž, 17. september 2023

Už tradične, teda aj toho roku 17. septembra 2023 sa malá dedinka Starý Klíž nachádzajúca sa v južnej časti okresu Partizánske, v horách na severnom úpätí pohoria Tríbeč stala miestom stretnutia rodiny a priateľov pri hrobe spisovateľa Ladislava Ťažkého (19.9.1924 Čierny Balog +20.1.2011 Bratislava), ktorý by sa bol dožil 99 narodenín. Starý Klíž, zdobí najmä vysoký kláštorný kostolík sv. Michala Archanjela z roku 1130 - skvost románskej architektúry, nachodiaci sa v strede cintorína. Je to rodisko manželky Anny, s ktorou zdieľajú aj miesto - hrob posledného odpočinku. (N 48.5557 E 18.37393).

Rodinu a priateľov znova pozvali otec myšlienky stretávania sa, vydavateľ a spisovateľ Peter Rašla a domáci hostiteľ Gabriel Rehák, majiteľ a staviteľ miestnej časti „Rehákov Starý Klíž“.

V cintoríne síce skromnejšie ako po iné roky, sa stretlo 27 účastníkov. Za rodinu spisovateľa sa zúčastnil iba syn Peter Ťažký (v červenom tričku) so svojou najbližšou rodinou. Z najbližších priateľov spisovateľa najmä osobnosti - prof. PhDr. Jozef Leikert, vysokoškolský pedagóg a spisovateľ, Ida Rapaičová - stále výnimočná herečka, recitátorka..., Peter Korec spisovateľ a ďalšie, najmä kultúrne osobnosti. Z nášho Horehronia pozvanie prijali členovia Klubu MR - Maroško z Brezna - doc. Ing. Milan Pivovarči, ako aj rodáci z Čierneho Balogu Anna Kováčiková a Ing. Milan Kováčik.

V príhovoroch pri hrobe menovaní vzdali úctu a vďaku za život a dielo Ladislavovi Ťažkému, v ktorom zanechal 36 románov, noviel, divadelných hier, filmových scenárov, esejí..., z ktorých desať venoval svojmu rodisku Čierny Balog. Vo svojich prácach objal naše Slovensko a je právom označovaný za jednu najvýznamnejších osobností nášho národa. Vyzdvihli aj jeho osobnostné a ľudské vlastnosti a ich odkaz pre dnešok.

Bezprostredné spomienky na maestra Ladislava Ťažkého (Ľ.T.) pokračovali aj po presune do „Rehákovho Starého Klíža“ Najmä replika jeho rodného domu z Čierneho Balogu, ktorý sa nielen vonkajšou podobou, ale aj zariadením a vybavením sa stal atrakciou. Naviac v malej knižnici si návštevníci môžu zakúpiť jeho knihy a ďalšie suveníry. Medzi nimi nechýba ani kniha povestí z čiernobalockých hôr s názvom Jánošíkova slza. V knihe opísaný dojímavý príbeh inšpiruje aj dnes turistov ku výstupu na dominantu Čierneho Balogu - Klenovský Vepor (1338 m n.m.), na temene ktorého sa nachodí „studnička Jánošíková slza“, ktorej voda má podľa povesti zázračné účinky.

Ladislav Ťažký, bol v deň prijatia Ústavy Slovenskej republiky 1. septembra 1992, spoluúčastník sadenia „Lipky štátnosti“ v mestskom parku v Brezne. Tu vyslovil želanie, aby turisti každý rok na Deň ústavy, poliali vodou „Lipku štátnosti“ z tejto studničky, aby rástla do krásy. Čo sa začalo plniť od roku 2009, keď ku studničke na Klenovskom Vepri turisti vyniesli hrant a žliabok, aby zachytili jej celý prameň vody, aj pre všetkých príchodzích. Toho roku to bol už 15. ročník.

Domáci hostiteľ prítomných pozval na obed. Zo „švédskych stolov“ boli najlepšie buchty plnené slivkami a posypané makom. Určite to bola inšpirácia aj od Ladislava Ťažkého.

Po krátkom posedení spojenom s degustáciou domáceho vína sa prítomní presunuli do kultúrnej sály, ktorú zdobí aj portrét Idy Rapaičovej. Tu dostali možnosť vystúpenia pozvaní umelci ako aj samotná Ida Rapaičová, ktorá v auguste toho roku oslávila významné životné jubileum. Presvedčila nás, že jej recitátorské umenie je stále skvelé, nielen slovami, ale aj .osobným šarmom.

Presun na vonkajší amfiteáter s názvom „Divadlo Juraja Sarvaša“ vyvolalo u  prítomných spomienky na tohto stáleho účastníka doterajších stretnutí. Prítomných vždy obšťastnil svojím prejavom a umením, najmä zarecitovaním najdlhšej ľúbostnej básne sveta Andrej Sládkovič - Marína. Juraj Sarvaš slovenský herec, recitátor (*14.7.1931 +17.6.2023.), spolu s Ladislavom Ťažkým (*19.9.1924 +20.1.2011 ) ostanú už len v našich spomienkach.

Zo Starého Klíža sme sa rozchádzali s poďakovaním organizátorom za emotívny program a pohostenie. S vierou, že sa o rok znova stretneme pri 100 - tých nedožitých narodeninách L.Ť..

Spomienkové stretnutie pri hrobe spisovateľa Ladislava Ťažkého - foto dokumentácia

Text: Milan Kováčik, predseda Klubu MR - Maroško v Brezne
Foto: doc. Ing. Milan Pivovarči, CSc