machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Piatok, 26. januára 2024 • 09:27.28 • zaujímavosti

426x

Tradičný turisticko-lyžiarsky Pochod vďaky po stopách osloboditeľov

Jeho 47. ročník bol venovaný 79. výročiu oslobodeniu mesta Brezno.

Trasa Pochodu vďaky kopíruje skutočnú trasu, ktorú prešli osloboditelia včas ráno 31. januára 1945, prekvapujúcim pochodom horami od Čierneho Balogu k oslobodenia mesta Brezno. Nemecká armáda v počte práporu cca 700 mužov po porážke v obci Klenovec ustupovala horami k Čiernemu Balogu. Hrozilo vypálenie partizánskej obce. Statočnosťou domácich obrancov a v závere aj s podporou osloboditeľov, boli však od obce odrazení. Ďalej na západ museli ustupovať stále horami vo veľkom snehu a zime. Osloboditelia využili túto výhodu a hneď 31. januára v ranných hodinách, pochodom vo veľkom snehu - cez Vrch Koreňová (861 m n.) zahájili útok na Brezno. Do večera (31.januára 1945) bolo mesto Brezno čiastočne oslobodené. Túto skutočnosť potvrdzuje aj rovnaké oslobodenie všetkých horehronských obcí 28-29 január 1945, lebo z dôvodu možného uzáveru Brezna museli okamžite opustiť všetky obce od Telgártu až po Brezno.

Štyridsiaty siedmi ročník Pochodu vďaky sa uskutočnil v sobotu 20. januára 2024 - so začiatkom o 9.15 h. na námestí v Brezne – kladením venca k pamätníku Srdce oslobodenia mesta Brezna, ktorého sa zúčastnil aj novovymenovaný prednosta Okresného úradu RNDr.Roman Romančík / viď foto tretí sprava/.

Nasledoval presun autobusom na Čierny Balog a následne výstup k mohutnému pamätníku nad obcou - kde sa uskutočnil pietny akt kladenia venca. Uskutočnili ho tajomník Oblastného výboru SZPB Ján Šulej a predseda ZO SZPB č.2 v Brezne Viliam Hláčik, ktorý pripomenul, že Pochod vďaky ... , má prívlastok Memoriál Jána Zemku, na pamiatku jeho zakladateľa, priameho účastníka SNP, aktívneho turistu a funkcionára SZPB. Jeho iniciatívu prebral v roku 2010 Milan Kováčik, ktorí v jeho organizovaní pokračuje až do dnešných dní.

Ďalšie pokračovanie pochodu začalo od pamätníka SNP, výstupom na horský hrebeň Koreňová (861 m n. m.), dĺžka cca 12 km s prevýšením 400 m. Náročný výstup horskými chodníkmi s častou poľadovicou podniklo cca 80 turistov. Na vrchu Koreňová bola možnosť opekania .... Objednané bolo aj krásne slnečné počasie, ktoré podporilo výhľady na mesto Brezno, hrebeň Nízkych Tatier a Rudohorie.

Pri zostupe do Brezna, šťastní turisti, že nik nemal úraz, turisti využili možnosť návštevy v reštaurácia ŠPORT PUB na sídlisku Mazorník. Tu bolo posedenie a vyhodnotenie, ale aj zabavenie sa pri harmonike.

Tiež sa spoločne sa tešili, že sa opäť stretnú na Pochode vďaky k oslobodeniu Čierneho Balogu, ktorý sa bude konať v nedeľu 28. januára 2024 so začiatkom od 9.30 hod. pri obecnom úrade. Bude to už jeho 50 ročník. V závere 12 km pochodu - pri pomníku v doline Páleničné - členovia Klubov vojenskej histórie predvedú reálnu ukážku bojov prebiehajúcich pri oslobodzovaní obce. Je to tiež krásna vlastenecká tradícia, ktorá každým rokom priťahuje čoraz viac turistov. V roku 2023 to bolo 300 účastníkov.

Tradičný turistický pochod po stopách osloboditeľov - fotodokumentácia.

Brezno 21. január 2024
Text a foto: Milan Kováčik - organizátor