machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Štvrtok, 04. júla 2024 • 11:12.36 • zaujímavosti

226x

Otvorenie nového náučného chodníka k prameňu Hrona

Telgárt, obec pod Kráľovou hoľou, ponúka rozmanitú sieť trás a chodníkov pre aktívny oddych v prírode. Súčasná sieť najnavštevovanejších turistických bodov v regióne, technických železničných pamiatok a prameňa Hrona, tak bola prepojená o nový značený chodník, mimo rušnej hlavnej cesty. Prvý letný prázdninový deň preto patril jeho oficiálnemu otvoreniu, ktoré bolo sprevádzané spoločnou komentovanou prechádzkou po celej jeho dĺžke.

Obec Telgárt týmto projektom zahájila míľnik, v ktorom plánuje obnovovať a podporovať kultúrny a prírodný potenciál obce a jej okolia. Chodník k prameňu Hrona je jeden z mnohých turistického charakteru. Obec chce vďaka svojej krásnej prírode a turistickému potenciálu zvýšiť záujem o návštevnosť obce a podeliť sa s ním so širšou verejnosťou. Veríme, že tento vydarený projekt doplní ponuku možností na strávenie voľného času či dovolenky v Telgárte“ uviedol Martin Lunter, poslanec obecného zastupiteľstva obce Telgárt.

Nový náučný chodník k prameňu Hrona je dlhý 4,3 km a jeho časť vedie po pôvodnom železničiarskom chodníku, ktorý slúžil k obsluhe železničnej trate ešte v časoch keď po nej jazdili parné súpravy. Jeho trasa začína pri Tuneli Kornela Stodolu, známeho viac v podobe špirálovitého unikátneho tunelu, prepájajúceho Telgártsky viadukt s Chmarošským. Trasa následne vedie na vyhliadku nad tunelom s malebným výhľadom na Klenovský vepor a na kopec Gregová s pohľadom na Sedlo Besník, pričom záver chodníka vyúsťuje pri samotnom prameni Hrona.

Vybudovanie chodníka si vyžadovalo značnú terénnu údržbu a okrem vyčistenia od zárastov drevín aj nakopanie terénnych stupňov so zábradlím na úseku dlhom až 70 m. Jeho realizácia tak závisela od vzájomnej spolupráce viacerých subjektov. Oblastná organizácia cestovného ruchu REGIÓN HOREHRONIE s podporou Ministerstva cestovného ruchu a športu Slovenskejrepubliky výstavbu podporili finančnou čiastkou 1 500 eur. Čistenie chodníka zabezpečil NAPANT a terénne práce financovala obec Telgárt. Na realizácii drevených prvkov sa podieľali miestni remeselníci a lesní robotníci.

Dan Harťanský, zastúpca riaditeľa a vedúci stráže prírody NAPANT-u doplnil: ,,Správa Národného parku Nízke Tatry veľmi víta vzájomnú spoluprácu organizácií, ale aj jednotlivcov, aká vznikla pri tvorbe a realizácii práve tohto chodníka v Telgárte a návštevníci môžu spoznať nový kút národného parku. Veríme, že jeho realizácia prispeje k ohľaduplnejšiemu správaniu sa k prírodnému prostrediu v tejto lokalite a návštevníci nebudú prekračovať hranice pohybu, čím predídeme poškodzovaniu lúčnych ekosystémov alebo vstupu na koľajisko. Prajeme návštevníkom príjemný pocit z návštevy a krásny zážitok.“

Chodník prechádza územím s tretím stupňom ochrany, z čoho vyplýva rešpektovanie návštevného poriadku NAPANT-u a nevybočovania z určených trás pohybu. Celá trasa jevyznačená maľovaným značením a doplnená o smerovacie tabuľky na drevených a žltých razcestníkoch.

Je to výborný dlho očakávaný projekt, nakoľko sme sa stretali s obavami zo strany ľudí, ktorí mali strach chodiť k prameňu Hrona pozdĺž hlavnej cesty. Vybudovaným chodníkom sa prepojilo príjemné s užitočným a návštevníci môžu prejsť cez krásne malebné prostredie k obľúbenému miestu v Telgárte, čím si tu môžu užiť viac času. Všeobecne tu bol už dlhodobo dopyt prepojenia viaduktov s prameňom Hrona a my vítame, že sa realizácia podarila ešte pred začatím samotnej letnej sezóny.”. uviedol Andrej Šramko, majiteľ Telgárt Resortu.

Zdroj: https://horehronie.sk