machine
Aktuálne počasie Brezno
chata pod chopkom Fúkaná izolácia pizzeria u juraja preprava.info

Správy

Streda, 18. mája 2011 • 13:54.41 • zdravie

1669x

Vo vzduchu už kraľuje peľ tráv z čeľade lipnicovitých

Uplynulý týždeň dominoval v ovzduší na väčšine územia Slovenska peľ drevín v pomerne širokom spektre druhov, pričom najvyššie koncentrácie dosahoval peľ borovice a smreka.

V teplejších oblastiach doznieva peľová sezóna duba. Najvyššie denné koncentrácie peľu týchto drevín boli namerané väčšinou monitorovacích staníc začiatkom uplynulého týždňa, však nedeľa vzhľadom na ochladenie a zrážky priniesla ich výrazný pokles. Najvyššie denné koncentrácie peľu borovicovitých drevín boli namerané v stredu v Bratislave- až 1006 peľových zŕn na meter kubický vzduchu . V ovzduší sa vyskytoval ešte peľ pagaštanu, orecha, platanu , peľ cyprusovitých –tisovitých drevín, javora, hrabu, jaseňa, buka, duba, agátu a bazy. Z bylín sa okrem silne alergizujúceho peľu tráv, hlave z čeľade lipnicovitých, vyskytoval ešte aj peľ pŕhľavovitých rastlín, ako aj štiavu a skorocelu. Skoro na celom území kvitne repka, ktorá spôsobuje problémy hlavne citlivým osobám v blízkosti kvitnúcich polí. Medzi spórami húb – plesní dominovali a ešte aj budú dominovať, v ovzduší na celom území spóry rodu Cladospórium.

„V tomto týždni je už tráv z čeľade lipnicovitých najdôležitejším alergénom na celom území Slovenska. Jeho koncentrácie významne stúpli už aj na severe krajiny. Denné koncentrácie peľu ostatnej flóry sa v týchto dňoch výraznejšie nezmenia. Ostáva zachované aj pomerne široké druhové spektrum kvitnúcich drevín, pričom doznieva už aj v južnejších oblastiach SR peľová sezóna duba“, popisuje aktuálnu peľovú situáciu RNDr. Janka Lafférsová, vedúca oddelenia biológie životného prostredia Regionálneho úradu verejného zdravotníctva (RÚVZ) v Banskej Bystrici, ktorý je koordinátorom peľovej informačnej služby (PIS) na Slovensku. Dodáva, že kvitne naďalej aj štiav, skorocel, baza a agát. S vyššími koncentráciami peľu treba počítať ešte aj u ihličnanov. Peľ ostatných drevín sa očakáva skôr v nižších hladinách.

Spracovala: Mária Tolnayová, hovorkyňa RÚVZ B.Bystrica